Kalbi olmadan 17 ay yaşadı

Kalp nakli için organ bekleyen hastaların kurtarıcısı olabilecek, sırt çantasında taşınabilen bir cihaz geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ‘kalpsiz’ olmakla suçlanmışızdır. Peki hiç gerçekten bir kalbiniz olmama ihtimalini düşündünüz mü? Kalp nakli gereken bir hasta 17 aydan fazla sırt çantasında taşıdığı yapay bir kalple yaşamını sürdürdü. Organ nakli basit bir iş değil, ihtiyacı olan herkese sağlayacak kadar organ bağışı yok. Sadece ABD’de bile organ bekleyen 121 binden fazla hasta var.

Kalp hastaları için geliştirilen yeni teknolojinin organ bulunana kadar hastayı hayatta tuttuğu kısa zaman önce kanıtlandı. Şu anda 25 yaşında olan Stan Larkin için 17 aydan fazla yapay kalbe bağlı olarak yaşadıktan sonra organ bulunabildi. Larkin ve abisine gençken yavaş yavaş kalp yetmezliğine sebep olan genetik kardiyomiyopati teşhisi konuldu. Aralık 2014’te Larkin’in kalbi çıkarıldı ve Michigan’da kalbin vücuda kan pompalama görevini yerine getirmek için basınçlı hava kullanan 6 kilogram ağırlığında bir makine olan SynCardia Freedom Portable Driver kullanan ilk hasta oldu.

Michigan Üniversitesi kalp ameliyatı doçent doktoru Jonathan Haft “İkisiyle yoğun bakım ünitesinde ilk tanıştığımızda çok hastalardı, kalp nakli almalarını istedik ama yeterli zaman olmadığını düşündük.”
Sonunda Larkin’in kalp nakli Mayıs 2016’da gerçekleşti. Basın toplantısında “Benim için çok duygusal anlardı. Kalp naklim sadece iki hafta önce gerçekleşti ama şuanda bile kalkıp koşuya çıkabilecekmişim gibi hissediyorum. Bana kalbini veren donöre buradan teşekkür etmek istiyorum, ailesi de benimle tanışmak isterse çok mutlu olurum.” dedi.

maxresdefault

Kalp nakli için beklemek zorunda kalan kişiler için kalp görevi gören SynCardia Freedom Portable Driver adlı bir cihaz üretildi. Cihaz sırt çantasında taşınabiliyor. 17 aydan daha fazla bir süre cihazı kullanıp sonrasında kalp nakledilen hasta “Nakil yeni gerçekleşmesine rağmen şuan bile koşuya çıkabilecekmiş gibi hissediyorum.” diyor.Yorumunuz: