10 milyar dolara Ay üssü mümkün

NASA’nın 2014’te yaptığı çalışmalar geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Raporda 10 milyar dolar maliyetle bir Ay üssü inşa edilebileceği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde açıklanan belgelere göre, 2014’ün Ağustos ayında gerçekleştirilen bir toplantıda, NASA yetkilileri bir grup bilimciyle Ay’da kurulması planlanan uzay üssünü tartıştı. Hakkında oldukça detaylı bir rapor yayınlanan toplantıda Ay üssünün maliyeti ve sağlayacağı faydalar ele alındı.

Ay’da bir üs kurmanın düşünüldüğünden çok daha az maliyetli olacağını ifade eden NASA yetkilileri, 5 ila 7 yıl süren bir çalışma ve 10 milyar dolar ödenekle bu üssün kurulabileceğini söylediler. 2015 yılında 18 milyar dolar bütçesi bulunan NASA’nın bu yılın sonunda 19.3 milyar dolarlık harcama yapacağı tahmin ediliyor.

Uzay yarışı yeniden başlıyor

Soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği ile bir uzay yarışına giren ve bu yarış sonucu Ay’a insan göndermeyi başaran ABD aslında uzun yıllardır Ay’a dönmeyi hayal ediyordu. Ancak Apollo projesine bugünün parasıyla yaklaşık 150 milyar dolar harcayan ABD tekrar böyle bir yükün altına girmekten çekiniyordu. Yeni rapor Ay üssü projesinin eskisi kadar zor ve pahalı olmadığını işaret ediyor.

Uzay çalışması yapan özel şirketlerin artması ve projede onlardan da destek alınabileceği düşüncesi Ay üssünü daha ulaşılabilir kılıyor. Üssün olası kullanım alanları ise oldukça çeşitli. Uzay yolculukları için yakıt ikmal noktası görevi görebilecek olan Ay üssü, bu yolculukların maliyetini oldukça düşürecek. Ayrıca Ay üzerinde üretilecek güneş enerjisi panellerinin Dünya’nın yörüngesine yerleştirilmesi ile enerji üretimi sağlanabilecek. Dünya üzerindeki atmosfer olayları sebebiyle güneş enerjisinden sürekli yararlanmak mümkün olmuyor. Ancak yörüngede bulunan ve güneş enerjisini direkt olarak toplayabilen bir sistem Dünya’dakilere göre çok daha etkili olacak.

Ay’ın iki kutbundan birine inşa edilmesi planlanan üssün hayata geçmesi halinde 10 kişilik bir ekip tarafından işletileceğini belirten NASA, yılda 3 kere bu ekibi yenilemeyi planlıyor. Ayrıca üste bulunan ve uzaktan kontrol edilebilen robotlar ile üniversite öğrencilerinin uzay araştırmaları yürütebileceği ifade ediliyor.

Yeni yayınlanan bir rapora göre NASA yetkilileri 2014’te Ay’da inşa edilecek bir üssün maliyetine dair görüşmeler yapmış. Raporda uzay üssünün 5-7 yıl arasında tamamlanabileceği ve toplam maliyetinin 10 milyar doları geçmeyeceği öngörülüyor.Yorumunuz: