Zika virüsü hızla yayılıyor

Sakat doğumlar Brezilya'da 4 bine yükseldi. Grip benzeri belirtileri olan Zika virüsü hızla yayılıyor ve hamileleri tehdit ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Sağlık Örgütü, perşembe günü Zika virüsü için dünya çapında alarm verdi. Virüs’ün çok hızlı yayıldığını ve yıl sonuna kadar 4 milyon kişiye bulaşabileceğini belirtti.

Örgüt, pazartesi günü dünya çapında olağan üstü hâl ilanı için mütalaa edecek. Geçtiğimiz yıl dünya çapında binlerce kişiye bulaşan Ebola‘ya karşı iyi bir strateji geliştirmediği için eleştiriliyordu. 2015’in bahar aylarından beri 20 ülke, topraklarında, hamilelerden bebeklere geçen ve beyin gelişimini olumsuz etkileyen Zika virüsü bulunduğunu doğruladı.

Mikrosefali (beyin ve kafatasının akranlara oranla küçük olması) vakaları, Zika Brezilya’da hızla yayılmaya başladığından beri arttı. Uzmanlar bunun tamamen Zika’dan kaynaklandığından emin değiller fakat iki fenomenin birbirine bağlantılı olduğunu gösteren bulgular var. El Salvador Hükümeti, kadınları 2018’e kadar hamile kalmamaları konusunda uyardı.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) seyahat edilmeden önce önlem alınmasını önerdiği ülke sayısını 22’ye çıkardı. Brezilya’da 4 bin üzerinde vaka olduğu söyleniyor. Zika virüsü aynı sıtma gibi sivrisinekler aracılığıyla yayılıyor. Bu virüsü bulaştırabilecek sivrisinek Türkiye’de yok fakat Florida ve Teksas gibi eyaletlerde görülüyor.

Her beş kişiden birinde görülen hafif ateş, döküntü, göz kızarıklığı gibi belirtiler bir hafta kadar sürüyor. Bu yüzden tetkiki de zor olabilir.

İlk kez 1947'de keşfedilen virüs, günümüzde Güney Amerika'yı kasıp kavururken, nadiren de olsa Avrupa'da da görülüyor. Hamile kadınlardan bebeklere geçen virüs; çocukların beyin gelişimini durduruyor ve ölümlere sebep olabiliyor. Kesin tedavisi bulunmayan virüsün belirtileri hafif ateş, döküntü, kas ağrısı ve göz kızarması. Bir hafta kadar süren belirtiler, sadece beş hastanın birinde görülüyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği