LG sivrisineksavar televizyon üretti

Ev elektroniği ürünleri üreticisi LG, ultrasonik seslerle sivrisinekleri uzak tutan ve ev halkını sıtmaya karşı koruyan akıllı televizyonlar üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) rakamlarına göre yaklaşık 275 milyon Hindistan vatandaşı, sıtma riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor. Buna ek olarak sadece Yeni Delhi’de, 2015 yılında 16 bin kişinin deng hummasına yakalandığı belirtiliyor. Sivrisinekler tarafından yayılan bu hastalıklar özellikle nüfus yoğunluğu yüksek olan bölgelerde büyük sağlık tehdidi oluşturuyor. Öte yandan Güney Amerika’da yayılan ve olimpiyatların güvenliğini tehdit eden Zika virüsü de yeni doğan çocukların sakat olmasına sebep olabiliyor.

Sivrisineklerle mücadele için kullanılan kimyasallar insan sağlığı için de zararlı olduğundan, alternatif çözüm yollarına yöneliniyor. Bu amaçla yola çıkan LG, sivrisinekleri ses dalgalarıyla uzaklaştırabilen televizyonlar üretti. İnsan kulağının duyamayacağı frekanslarda ses dalgaları yayan televizyonlar, sivrisineklerin o bölgeye gelmesine engel oluyor.

Kokusuz ve zararsız

Hindistan’da satışına başlanacak olan 32LH520D ve 43LH520T modeli ‘sivrisineksavar televizyonlar’ sıtma ve deng humması gibi hastalıklara karşı halkı koruyacak ve bu hastalıkların yayılmasını engelleyecek. LG’nin internet sitesinde ultrasonik ses dalgalarının sivrisinekleri kimyasal kullanmadan kokusuz ve zararsız bir şekilde uzak tuttuğu ifade ediliyor.

LG bu ‘sivrisineksavar’ teknolojisini daha önce Hindistan’da sattığı klimalar ve çamaşır makinelerinde de kullanmıştı.

Bu teknolojiye sahip televizyonlardan 32 inç ekranlı olanı 395 dolardan (bin 150 lira), 43 inç olanı ise 708 dolardan (2 bin 50 lira) satışa sunulacak. Full HD (1080p) çözünürlüğe sahip olan televizyonlar, akıllı televizyon özelliği sayesinde bazı oyun ve uygulamaları çalıştırabiliyor. LG, sivrisinek koruma sisteminin televizyon kapatılsa bile, fişten çekilmediği sürece çalışmaya devam edeceğini söylüyor. Böylece televizyonun bulunduğu bölge sürekli sivrisineklere karşı korunmuş oluyor.

LG65EC9700Lifestyle2-e1417555334417

Sıtma, deng humması, Zika gibi sivrisinek yoluyla bulaşan hastalıklar, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde insan sağlığını tehdit ediyor. Özellikle Hindistan'da 275 milyon kişinin risk altında yaşadığı belirtiliyor. Buna çözüm üretmek için ses dalgalarıyla sivrisinekleri uzaklaştırma yöntemini seçen LG, sivrisineksavar televizyonlar üretti. Bu televizyonlar fişe takılı olduğu sürece insan kulağının duyamadığı ultrasonik ses dalgaları yayarak sivrisinekleri rahatsız ediyor ve bu bölgeye yaklaşmalarına engel oluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği