Zekayla ilişkili 52 gen keşfedildi

Nature Genetics'te yayınlanan yeni bir çalışma, 40'ı daha önce keşfedilmemiş toplam 52 adet genin zeka ile ilişkisini ortaya koyuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Zeka insanların en çok incelenmiş özelliklerinden birisi ve yüksek zeka genellikle ekonomik durum ve sağlık durumu ile ilişkilendiriliyor. Zekanın çocuklukta yüzde 45, yetişkinlikte yüzde 80 oranında kalıtsal olduğu tahmin edilmesine rağmen bugüne dek zekayla ilişkilendirilen genlerin sayısı oldukça azdı. Nature Genetics’te yayınlanan yeni bir çalışma, 40’ı daha önce keşfedilmemiş toplam 52 adet genin zeka ile ilişkisini ortaya koyuyor. Bu genlerin çoğunun beyin dokusunda bulunduğu belirtiliyor.

Çalışmada inceleme görevi üstlenen Danielle Posthuma “Sonuçlar zeka ile oldukça güçlü ilişkiler kurulması bakımından çok etkileyici. Tespit ettiğimiz genler hücre gelişiminin düzenlenmesinde ve özellikle sinaps oluşumu, akson yönetimi ve nöron farklılıkları konusunda önemli. Bu bulgular zekanın altında yatan biyolojik mekanizmalara dair ilk ipuçlarını sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Diğer özelliklere de etki ediyor

Çalışma ayrıca zeka üzerindeki genetik etkilerin, eğitim becerileri üzerindeki genetik etkilerle oldukça ilişkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca sigarayı bırakma, kafa içi genişliği, bebeklikteki kafa çapı, otizm spektrum bozukluğu ve uzun boy üzerinde etkisi olan genlerin de zeka ile az da olsa ilişkili olduğu belirtiliyor. Öte yandan, Alzheimer hastalığı, depresif belirtiler, sigara tüketimi, şizofreni, bel-kalça oranı, vücut kitle endeksi ve bel çevresi boyutunun, zeka genleriyle zıt ilişkili olduğu ifade ediliyor.

Posthuma “Bu genetik ilişkiler, zeka ve diğer özellikler konusunda yaygın biyolojik yaklaşımlara da ışık tutuyor. Zeka ile ilişkili yedi adet genin aynı zamanda şizofreni ile ilgili olduğu, dokuz adet genin vücut kitle endeksini de etkilediği ve dört adet genin obeziteyle alakalı olduğu görüldü. Bu üç özellik zeka ile negatif korelasyon gösteriyor. Yani zeka üzerinde olumlu etkisi olan bir gen, şizofreni, vücut kitle endeksi ve obezite üzerinde negatif etki gösteriyor.” diyor.

“Henüz yolun başındayız”

Gelecekte yeni keşfedilen genlerin rolleri konusunda daha fazla çalışma yapılarak, genetik farklılıkların zeka üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılması gerekiyor. Posthuma “Mevcut genetik sonuçlar toplam zeka farklılıklarının yüzde 5’ini açıklıyor. Bu oran zeka gibi bir özellik için oldukça yüksek olsa da henüz yolun başındayız. Zekanın kalıtsal özelliklerinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda pek çok genetik etkinin de önemli olduğunun bulunması bekleniyor. Bunun tespit edilebilmesinin en kolay yolu ise daha geniş örnekleri incelemek.” diyor.

Kaynak: Eurekalert

Nature Genetics'te yayınlanan yeni bir çalışma, 40'ı daha önce keşfedilmemiş toplam 52 adet genin zeka ile ilişkisini ortaya koyuyor. Bu genlerin çoğunun beyin dokusunda bulunduğu belirtiliyor. Çalışma ayrıca zeka üzerindeki genetik etkilerin, eğitim becerileri üzerindeki genetik etkilerle oldukça ilişkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca sigarayı bırakma, kafa içi genişliği, bebeklikteki kafa çapı, otizm spektrum bozukluğu ve uzun boy üzerinde etkisi olan genlerin de zeka ile az da olsa ilişkili olduğu belirtiliyor. Öte yandan, Alzheimer hastalığı, depresif belirtiler, sigara tüketimi, şizofreni, bel-kalça oranı, vücut kitle endeksi ve bel çevresi boyutunun, zeka genleriyle zıt ilişkili olduğu ifade ediliyor.

1 Yorum

  • “Henüz yolun başındayız”=> Vay canına, yıllarca beyin ile ilgili çalışmalar yapıldıktan sonra çıkan sonuç bu! Aslında bu durum, beynin ne kadar karmaşık ve anlaşılması için çok daha uzun araştırmalar yapılması gerektiğini gösteriyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği