Mutluluk genleri bulundu

17 ülkeden 190 araştırmacı, 298 bin insanın genom verileri üzerinde yapılan araştırmada mutluluk, depresyon ve nevrotiklik ile ilişkili genleri tespit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya çapında 17 ülkeden 140 araştırma merkezinin ve 190 araştırmacının katıldığı büyük bir çalışma neticesinde, insanların mutluluğuna etki eden genler tespit edildi. Bu çalışma şimdiye kadar genler üzerinde yapılan en büyük çalışmalardan biri oldu.

Nature dergisinde yayınlanan makalede, uluslararası ekip, yüz binlerce insanın genomlarına ait verileri incelediklerini ve bu verileri kişilerin refah, depresyon ve nevrotiklik gibi özellikleriyle eşleştirdiklerini anlatıyor. Araştırmacılardan Alexis Frazier-Wood “Öznel refahla, yani kişinin kendi hayatıyla alakalı olarak ne kadar iyi hissettiğiyle ilişkili olduğunu tespit ettiğimiz 3 adet genetik değişken var. Ayrıca depresif semptomlarla ilişki olduğunu gözlemlediğimiz 2 adet, nevrotiklik ile ilişkili olduğunu gözlemlediğimiz 11 adet gen tespit ettik.” diyerek araştırmanın sonucunu özetledi. Ekip bu değişkenlerin genellikle merkezi sinir sisteminde ve böbrek üstü ya da pankreas dokularında bulunduğunu keşfetti.

Bu çalışma için pek çok farklı çalışmadan elde edilen genom verisini bir araya getiren bir meta analiz yöntemi uygulandı. Böylece yaklaşık 300 bin kişiye ait veriler, bir araya getirilerek ileri istatistik yazılımları ile incelendi.

Her ne kadar bu çalışma genlerin insanların genel mutluluğuna ve refahına etki ettiğini kanıtlamış olsa da, araştırmacılar çevresel etkenlerin ve genlerin bu etkenlerle nasıl etkileşime geçtiğinin de en az gen yapısı kadar etkili olduğunun altını çiziyor. Yani hayatınız boyunca ne kadar mutlu olacağınız sadece genlerinizle alakalı bir durum değil.

Başka çalışmalara da yol gösterecek

Öte yandan, genlerle ilgili bu çalışmalar, bazı insanların neden psikolojik rahatsızlık semptomları göstermeye daha yatkın olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor. Araştırmacılar, elde edilen bu sonuçların sadece bir başlangıç olduğunu ve bu alanda yapılacak başka araştırmalara da ilham vereceğini düşünüyor.

Amsterdam VU Üniversitesi‘nden çalışmaya katkıda bulunan Prof. Meike Bartels, “Depresyon semptomları ile genler arasında bulduğumuz ilişki de büyük bir yenilik. Bu sonuç bize, mutluluk üzerine yapılan araştırmaların, çağımızın en büyük problemlerinden biri olan depresyon üzerine de yeni bakış açıları sağlayabileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

Yüz binlerce insanın genleri kullanılarak gerçekleştirilen şimdiye kadarki en büyük araştırmada mutluluk, depresyon ve nevrotiklik genleri bulundu. 17 ülkeden 190 araştırmacı, mutlulukla ilişkili 3 adet, depresyonla ilişkili 2 adet ve nevrotiklik ile ilişkili 11 adet gen tespit etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği