Finlandiyalılar ‘en mutlu ülke’ olmaktan mutlu değil

Mutluluk farklı şekillerde tanımlanıp farklı verilerle ölçülürse hangi ülkenin daha mutlu olduğu bilgisi de farklılık gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı ve Finlandiya listenin ilk sırasında yer aldı. Ancak Finlandiyalılar bu sonuçtan hiç mutlu olmadı. Araştırmanın kullandığı metodoloji, yaptığı çıkarımlar ve Fin toplumuna dair bilgilerin eksikliği eleştiri konusu oldu. Scientific American yazarı Frank Martela Finlandiyalıların mutlu olduğu fikrinin neden abartılı olduğunu anlatan bir yazı hazırladı.

Martela, araştırmada mutluluğun tek bir yönden incelendiğini ve bu açıdan bakıldığında genellikle kuzey Avrupa ülkelerinin daha mutlu göründüğünü söylüyor. Dünya Mutluluk Raporu 156 ülkeden insanlara günlük yaşamlarından ne kadar memnun olduklarını soruyor. Kişiler bu soruya 0 ile 10 arasında bir rakamla yanıt veriyor. Bu ölçümde genellikle refah seviyesi yüksek ülkeler ilk sıralarda yer alıyor. Ancak mutluluğu ‘günlük hayattan memnun olma’ şeklinde tanımlamak yeterince kapsamlı bir yaklaşım değil.

Hayattan memnun olmak ülkede kişi başına düşen milli gelire, sosyal hizmetlerin boyutuna, baskılara maruz kalmamaya, devlete ve diğer vatandaşlara güvenmeye bağlı. Bu veriler Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda gibi ülkelerde yüksek sonuçlar alınmasına sebep oluyor.

Pozitif duygular Latin Amerika’da görülüyor

Ancak insanların ortalamanın üzerinde pozitif duygu hissetme oranını mutluluk ölçütü olarak alırsak Latin Amerika ülkelerinin birden listenin üst sıralarını işgal ettiğini görüyoruz. Paraguay, Guatemala ve Kosta Rika gibi ülkelerde insanlar daha fazla pozitif duygu tecrübe ederken, daha sakin bir yaşam süren kuzey ülkeleri listede daha alt sıralara geriliyor. Özellikle Finlandiyalıların duygularını göstermekten çok hoşlanmayan insanlar olduğu göz önüne alındığında, bu yöntemle ölçüm yapılınca ülkenin üst sıralardan ayrılması anlaşılabilir.

Mutlu insan tanımını ‘depresif duyguları en az yaşayan kişi‘ şeklinde yaparsak bu kez durum ciddi bir farklılık gösteriyor. Kuzey ülkelerinde insanlar genel olarak hayatından memnun olabilir ancak bu ülkeler aynı zamanda depresyonun en çok görüldüğü toplumlara ev sahipliği yapıyor. Batılı ülkeler arasında en çok depresif bozukluk görülen ülke Finlandiya. Depresyonun bu kadar sık görüldüğü bir ülkeye ‘dünyanın en mutlu ülkesi’ demek pek doğru bir yaklaşım değil.

Dindar insanlar hayata daha çok anlam yüklüyor

Son olarak insanların hayatını anlamlı bulması mutluluğun tanımı olarak kullanılabilir. Bu açıdan baktığımızda ise Togo ve Senegal gibi yaşam şartlarının oldukça zor olduğu Afrika ülkelerini listede ilk sıralarda görüyoruz. Hayatın bir anlamı olduğunu düşünme konusunda dini inançlar önemli bir rol oynuyor. Daha dindar ülkelerde hayatını anlamlı gören kişilerin oranı daha fazla. Öte yandan, dinin toplumsal yaşama daha az etki ettiği ülkelerde zenginliğin daha fazla olduğu görülüyor. Zengin ülkelerde hayata karşı genel bir memnuniyet olsa da insanların hayatlarını anlamlı bulma oranı nispeten düşük.

Yani mutluluğu ölçerken tek bir kriteri göz önünde bulundurarak karar vermek mümkün değil. Herkesin hayattan beklentileri farklı olduğu için mutluluk tanımı da kişiden kişiye değişebilir. Eğer sizin için mutluluk, sakin ve huzurlu bir yaşam sürmek anlamına geliyorsa Dünya Mutluluk Raporu’nda ilk sıralarda bulunan ülkeler sizin için ideal olabilir. Ancak farklı bir tanımınız varsa farklı bir listeye göz atmanızda fayda var.

Herkesin çok mutlu olduğunu görmek can sıkıcı olabilir

Bu arada Finlandiyalıların duygularını göstermekten çekinen insanlar olmaları aslında tüm ülkenin daha mutlu olmasına katkıda bulunuyor olabilir. Herkesin mutluluğunu başkalarının önünde (ya da sosyal medyada) paylaştığı bir toplumda insanlar sürekli kendi hayatlarını başkalarınınkiyle karşılaştırıp yetersiz hissedebilir. Bu da toplumda genel bir mutsuzluğa yol açabilir. Finlandiyalılar ise çok mutlu olsalar bile bunu başkalarına göstermedikleri için birinin mutluluğu başkasının mutsuzluğuna yol açmıyor.

Yani mutluluk olumlu duyguların yüksek seviyede olması ya da depresyonun azlığı şeklinde tanımlanıyorsa Finlandiya kesinlikle dünyanın en mutlu ülkesi değil. Ama mutluluk sakin bir memnuniyet haliyse raporun sonuçları doğru olabilir.

Kaynak: Scientific American

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı ve Finlandiya listenin ilk sırasında yer aldı. Ancak Finlandiyalılar bu sonuçtan hiç mutlu olmadı. Araştırmanın kullandığı metodoloji, yaptığı çıkarımlar ve Fin toplumuna dair bilgilerin eksikliği eleştiri konusu oldu. Scientific American yazarı Frank Martela Finlandiyalıların mutlu olduğu fikrinin neden abartılı olduğunu anlatan bir yazı hazırladı. Martela mutluluğun dört farklı yöntemle ölçüldüğünü söyleyerek hangi yöntemin kullanıldığının sonuçlara ciddi bir etkisi olduğunu söylüyor. Bu yüzden, duygularını çok belli etmeyen ve depresyon oranlarında üst sıralarda yer alan Finlandiyalıların dünyanın en mutlu insanları olduğu algısının doğru olmadığını belirtiyor.Bir yanıt

  1. omer_the_one avatarı
    omer_the_one

    ben bisey anlamadim sahsen, mutluysan bu durum nasil can sikabiliyor arkadas? mutlu olmaktan nasil mutlu olmaz bir toplum? rahat mi batiyor?

Yorumunuz: