Zatürre teşhisi yapabilen akıllı stetoskop

John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, kendi kendine zatürre teşhisi yapabilmek için yapay zekadan yararlanan bir akıllı stetoskop geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her yıl yaklaşık bir milyon çocuk zatürre ve diğer alt solunum yolları enfeksiyonları sebebiyle ölüyor. Bu sayı sıtma ve HIV sebebiyle yaşanan ölümlerden daha fazla. Eğer dünya üzerindeki bütün çocuklar ileri sağlık kontrollerine erişebilseydi bu ölümlerin bazıları önlenebilirdi. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların yüzde 95’i, zatürre teşhisinde ideal bir teknoloji olan röntgene erişemiyor.

John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları bu probleme bir çözüm bulmuş olabilir: kendi kendine zatürre teşhisi yapabilmek için yapay zekadan yararlanan bir akıllı stetoskop.

Herkes, her yerde kullanabilecek

Standart bir stetoskop akciğer rahatsızlıklarını belirleme konusunda oldukça değerli ve düşük maliyetli bir araç. Ancak kullanan kişi ne dinlemesi gerektiğini bilmiyorsa ya da ortam sesi hastanın nefes sesini bastırıyorsa bu alet pek işe yaramıyor. Bu kısıtlamaları dikkate alan John Hopkins ekibi, stetoskobu yeniden düşünmeye karar verdi. Ekip akciğer seslerini kaydederken dış sesleri yok sayabilen bir cihaz tasarladı. Daha sonra zatürre işaretleri için bu akciğer sesini ‘dinleyebilen’ yapay zeka destekli bir uygulama geliştirdiler.

Araştırmacılar tarafından yazılan blog yazısına göre uygulama sağlıklı insanların akciğer sesiyle zatürre olan insanların akciğer sesini ayırma konusunda yüzde 87 başarı göstererek benzer otomatik yöntemlerden çok daha başarılı oldu.

John Hopkins ekibi şu anda bu stetoskobun prototiplerini Peru, Bangladeş Malavi ve ABD’de deniyor. Cihazın son versiyonu için umutlar yüksek. Araştırmacılar bu cihazın, piyasadaki mevcut 500 Dolar’lık elektronik stetoskoptan çok daha ucuz olacağını söylüyor.

“Tek bir çocuk bile iyileşse yeter”

Araştırmacılar “Olay yerinde, ucuz bir cihazla herhangi bir yerel sağlık görevlisi tarafından yapılabilecek incelemelerle, yeniden düzenlediğimiz bu stetoskobun çocuklarda görülen zatürre konusunda yaşanan küresel sağlık krizine etki edeceğini düşünüyoruz. Makro seviyede baktığımızda yüz binlerce yaşamın kurtarılabileceğini umuyoruz. Ancak mikro seviyede, eğer tek bir ebeveyn bile çocuğunun erken teşhis sayesinde iyileştiğini görse, tüm çabalarımız buna değer.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Futurism

Her yıl yaklaşık bir milyon çocuk zatürre ve diğer alt solunum yolları enfeksiyonları sebebiyle ölüyor. Bu ölümlerin önemli bir kısmı erken teşhisle önlenebilir ancak gelişmekte olan ülkelerde bu teşhisi gerçekleştirecek tıbbi ekipmanlar yok. Bu yüzden John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları yapay zekadan faydalanarak zatürre teşhisi yapabilen akıllı bir stetoskop geliştirdi. Herhangi bir sağlık görevlisinin rahatça kullanabildiği bu cihaz piyasadaki diğer elektronik stetoskoplardan çok daha ucuz. Araştırmacılar bu sayede yüz binlerce insanın erken teşhisle kurtulabileceğini belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği