Youtube fenomenlerinin fetret devri başladı

2017 boyunca birçok ünlü YouTube kanalının abone ve görüntülenme sayılarında önemli ölçüde azalma olduğu görüldü. 2018'de de durum farklı olacak gibi görünmüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternetin son derece vefasız bir ortam olduğunu biliyoruz. PewDiePie ve Zoella gibi popüler YouTube yıldızlarının çevrimiçi abone artışında müthiş bir düşüş yaşanması YouTube’un en çok kazananlarının bile popülarite ve gelirlerini korumak için video işinden başka şeylere de odaklanmaları gerektiğine işaret ediyor.

Business Insider, YouTube kanallarının ve diğer sosyal ağların kanal istatistiklerini takip eden SocialBlade adlı siteden çeşitli verileri inceledi ve abone artışı ve kanal izlemelerinde önemli bir düşüş yaşandığını fark etti.

Örneğin en başarılı ve köklü YouTube yıldızlarından gerçek adı Felix Kjellberg olan PewDiePie’a bakalım. Aşağıdaki grafik Kjellberg’in toplam abone sayısının artışını gösteriyor ki bu büyük bir sürpriz değil zira Forbes’a göre kendisi yaklaşık 60 milyon abonesiyle 2017’nin en çok kazanan YouTube yıldızlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Fakat aylık abone sayısına baktığımızda tablonun pek de iç açıcı olmadığını görüyoruz.

2017’nin Ocak ayından itibaren Kjellberg’in kanalına abone olan kullanıcı sayısının her ay azaldığı açıkça görülüyor. Sonuçta PewDiePie’ın içeriklerine ilgi duyabilecek belirli sayıda YouTube izleyicisi var. Yedi yılın ardından Kjellberg’in kanalını takip etmek isteyebilecek azami kullanıcı sayısına ulaşılmış olabilir. Ayrıca Kjellberg’in aylık görüntülenme sayısı da azalıyor.

Aşağıdaki grafik 2015 yılı boyunca Kjellberg’in kanalının düzenli olarak en az 300 milyon görüntülenme aldığını gösteriyor. Ekim ayında ise ani bir düşüş yaşanıyor.

Diğer ünlü YouTuber’lar için de tablo pek farklı değil. Zoella kullanıcı adıyla tanınan Zoe Sugg, Birleşik Krallık’taki en ünlü kadın YouTuber’lardan biri olabilir. Zoella’nın ürettiği içerik kitaplara, etkinliklere, güzellik ürünlerine ve pek de ilgi görmeyen Advent Takvimi’ne odaklanıyor. Sugg’ın YouTube istatistiklerine bakınca bir ‘marka krallığı’ kurmaya çalışması daha da anlamlı hale geliyor.

İlk grafik tıpkı Kjellberg gibi Sugg’ın aylık görüntülenme sayısının azaldığını gösteriyor. Bu da, abone sayısının artmasına rağmen Sugg bir video yüklediğinde daha az kişinin izlemeye zahmet ettiği anlamına geliyor.

Sugg’ın büyük hayranları için kurulan MoreZoella adlı YouTube kanalında da aynı durum gözlemleniyor.

En ünlü Minecraft vlogger’ı DanTDM bile yaşanan düşüşten nasibini aldı. DanTDM olarak bilinen Britanyalı YouTuber Daniel Middleton, başta Minecraft olmak üzere oyunlarla ilgili vlog çekiyor. Middleton yaklaşık 16,5 milyon Dolar olduğu tahmin edilen geliriyle birlikte Forbes’un en çok kazanan YouTuber’lar listesinde ilk sırada yer alıyor.

Fakat 2017 yılındaki istatistikleri Middleton’ın YouTube’dan daha farklı konulara odaklanmasına sebep olmuş gibi duruyor. Middleton dünyanın çeşitli yerlerinde hayran buluşmaları düzenleyerek bu şekilde de para kazanıyor.

Sugg ve Kjellberg gibi Middleton da 2015 ve 2016 yıllarıyla karşılaştırıldığında geçtiğimiz yıl aylık görüntülenme ve abone sayısı anlamında düşüş yaşadı.

İstisna isimler de mevcut

The Philip DeFranco Show’un hızlı konuşmasıyla dikkat çeken sunucusu Philip DeFranco, YouTube’un Rewind 2017 videosunda yer almaya hak kazanan isimlerden oldu. Aslında DeFranco’nun birçok kanalı var fakat Business Insider en büyük kanalını incelemeyi tercih etti. Diğer isimler gibi DeFranco’nun da abone sayısı azalıyor fakat aylık görüntülenmesi artıyor. Diğer bir deyişle, insanlar kanalına abone olmak istemiyor fakat DeFranco yine de çok sayıda seyirciye ulaşabiliyor.

Ethan ve Hila Klein, h3h3Productions adıyla video yayınlayan bir çift. Özellikle diğer YouTuber’ları eleştirdikleri tepki videolarıyla biliniyorlar fakat internet kültürü ve komedi skeçleri hakkındaki genel yorumlarıyla da dikkat çekiyorlar.

Diğer pek çok YouTuber gibi bu çiftin de abone sayısında 2017’nin ikinci yarısında bir azalma oldu fakat genel anlamda iyi bir yıl geçirdikleri söylenebilir. Çift, 2017 boyunca aylık görüntülenmesini artırmayı başardı.

YouTuber’lar sitenin istatistiklerle oynadığını düşünüyor

Bu düşüşün neden yaşandığı tam olarak bilinmiyor fakat bu durum hayatlarını YouTube videolarıyla idame ettiren içerik üreticileri için önemli bir ders niteliğinde.

Ethan Klein 2016’nın Kasım ayında yayınladığı bir videoda YouTube’un aralarında Kjellberg’in de bulunduğu bazı kanalların abonelerini gizemli şekilde azalttığını söylemişti. Klein abonelik sisteminde yaşanan bu bozukluğun sitenin değişen algoritmalarından kaynaklanıyor olabileceğini öne sürmüştü. Olaya dahil olan diğer YouTuber’lar da kendi görüntülenmelerinin son derece kötü olduğunu söylemişti.

Platformda yayınlanan uygunsuz içeriklerle ilgili birkaç skandalın ardından YouTube algoritmaları sayesinde hangi içeriklerin öne çıkarıldığı konusunda daha dikkatli davranmaya başladı. Geçtiğimiz Kasım ayında BuzzFeed, YouTube’daki arama çubuğuna ‘Nasıl…’ yazıldığında alt kısımda ‘Çocuklarınızla nasıl s*ks yaparsınız?’ şeklinde bir arama seçeneği olduğunu fark etti. The Times’ın çocuk videolarının altında pedofili yorumları tespit etmesinin ardından aralarında Mars’ın da bulunduğu birçok reklamcı YouTube’u boykot etmişti.

Bu durum kullanıcıların görüntülenme rakamlarını etkiliyor olabilir. Yine de 2018 yılı YouTube içerik üreticileri için zorlu bir yıl olacak gibi duruyor.

Kaynak: Business Insider

Business Insider, YouTube kanallarının ve diğer sosyal ağların kanal istatistiklerini takip eden SocialBlade adlı siteden çeşitli verileri inceledi ve abone artışı ve kanal izlemelerinde önemli bir düşüş yaşandığını fark etti. Aralarında PewDiePie, Zoella, DanTDM, Philip DeFranco, Ethan ve Hila Klein gibi en ünlü YouTuber'ların bulunduğu birçok ismin 2017 boyunca önemli ölçüde düşüş yaşadığı görüldü. Abone sayısı ve kanal görüntülenmesi konularında düşüş yaşanmasının nedeni tam olarak bilinmiyor fakat bu durum hayatlarını YouTube videolarıyla idame ettiren içerik üreticileri için önemli bir ders niteliğinde. 2018 yılı YouTube içerik üreticileri açısından zorlu bir yıl olacak gibi duruyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği