Yiyerek zayıf kalma hilesi

Yediklerinizin yaklaşık yüzde 30’unu vücudunuzda sindirilmesine fırsat vermeden çekip alan ve zayıflamayı sağlayan AspireAssist adlı bir cihaz geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kilo verdirmeyi amaçlayan ve midedeki besinlerin bir kısmını siz daha sindirmeden çekip alan bir cihaz FDA tarafından onaylandı. Bu cihaz, vücudunuzun sindirmesine fırsat vermeden midedeki besinlerin üçte birini yok ediyor. AspireAssist adı verilen bu teknoloji, Pensilvanya’daki Aspire Bariatrics’te çalışan araştırmacılar tarafından tasarlandı. Cihazın obezite hastaları için kullanılması planlanıyor, üstelik obezite cerrahisinden daha ucuz ve bünyeye daha az zarar veriyor.

Cihaz, mideye bağlanmış bir tüp yoluyla yiyeceklerin emilmesini sağlıyor. Bu tüp 15 dakikalık bir işlemle mideye yerleştiriliyor. Karnın dış kısmına yerleştirilen bir tıpa sayesinde tüpe erişim sağlanıyor. Cihazı açtıktan sonra, yediğiniz şeylerin yaklaşık yüzde 30’unun tuvalete gittiğini görüyorsunuz.

Ancak karındaki besinlerden sadece üst tarafta olanların çekilip alınabildiğini söylemekte fayda var. Bunun sebebi cihazın karnın üst tarafına yerleştirilmesi. Mide 5 ila 10 dakika süreyle boşaltıldıktan sonra, tüm sistemin ve karnın temiz suyla temizlenmesi gerekiyor.

Daha önceden denendi

Aspire ile klinik deneye tabi tutulan 171 hasta bulunuyordu. 60 kişiden oluşan kontrol grubu, sadece terapi görürken kalan kısım hem cihazı kullandı hem de terapi gördü. Bir yılın sonunda, kontrol grubundaki hastaların yüzde 3,6 kilo kaybettiği görülürken, AspireAssist kullanan gruptakilerin yüzde 12,1 oranında kilo verdiği kaydedildi.

Cihazla alakalı bazı eksiklikler de mevcut tabii ki. Birincisi, cihazın çalışabilmesi için yiyeceklerin çok iyi çiğnenmesi gerekiyor. Çünkü sadece küçük besin parçaları mideden çekilebiliyor.

Öte yandan hastalardan bazılarında farenjit ve hatta kanama görüldü. Ayrıca cihazın maliyeti de biraz yüksek. Tüpün yerleştirilmesi işlemini saymazsak, cihazın fiyatı 8 bin ila 13 bin dolar arasında değişiyor. Bu fiyata terapi ücreti de dahil.

aspire-bariatirics-mdl_2c0b5783916fae2da3b8a5001af1a157.nbcnews-fp-1200-800

Pensilvanya’daki Aspire Bariatrics’de çalışan araştırmacılar, AspireAssist adını verdikleri bir teknoloji geliştirdiler. Cihaz, yiyeceklerin tamamı midenizde sindirilmeden bir kısmını çekip alan bir sisteme sahip. Bu yeni teknolojinin obeziteyle mücadele eden insanlar için oldukça faydalı olabileceği düşünülüyor. Hatta 171 kişiden oluşan bir deneme grubu üzerinde yapılan deneyde kontrol grubu sadece yüzde 3,6 oranında kilo kaybederken cihazı kullanan grubun kilosunun yüzde 12,1'ini kaybettiği görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği