Yılın en inovatif 10 video oyunu

Computerworld’den John Brandon 2016’nın en yenilikçi 10 video oyununun listesini hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Computerworld yazarlarından John Brandon, 2016’da kullanıma giren sanal gerçeklik teknolojisi ve sene içerisindeki oyun çeşitliliğinden ötürü seçmekte zorlanmadığını belirttiği yılın en yenilikçi 10 oyununun listesini açıkladı. Liste şu şekilde;

1. Inside

Inside’ın yapımcılarının bir önceki oyunu Limbo’yu andırdığını belirten Brandon, kendisini en etkileyen şeyin oyunun verdiği hafif huzursuzluk hissi ve sonu olduğunu belirtiyor ve her oyuncunun oynaması gerektiğini söylüyor.

2. Battlefield 1

Brandon, savaşın tahribatı üzerine yaptığı sert vurgu, foto-gerçekçi görüntüler ve gerçek hikayelerden esinlenmiş oynanışı ile Battlefield 1’in 2016’nın en yenilikçi 10 oyunu arasına girmeye hak kazandığını belirtiyor.

3. No Man’s Sky

Bazı kurallara uygun kalarak 18 kentilyon gezegen yaratan bir oyunun yenilik konusunda tartışılmaz olduğunu düşünen Brandon, oyunun eksikleri olduğunu kabul ederek yapımcıların yayımladığı yeni yama ile oyunun geliştiğini ve oyunun daha da derinleşeceğini belirtiyor.

4. Pokémon GO

Pokémon yakalamak için ofisinizin önünde ellerinde telefonlarıyla koşturan çocukların olmasının başlı başına çığır açıcı olduğunu düşünen Brandon, Pokémon GO’yu bu listeye eklememenin haksızlık olacağını ifade ediyor.

5. The Last Guardian

Brandon, bu oyunun yenilikçiliğine hazırlıksız yakalandığını itiraf ediyor ve oyundaki dev ejderhamsı yaratığın yapay zekasının gerçekçiliğinden etkilendiğini belirtiyor.

6. Final Fantasy XV

“Final Fantasy XV gibi bir çok RPG oyun oynamış olabilirsiniz fakat bu kadar büyük, inandırıcı bir oyun dünyası görmemişsinizdir” diyor Brandon.

7. Batman: Arkham VR

Brandon, sanal gerçeklik oyunları arasında Batman: Arkham VR’ın özgün bir şey yaparak oyunu aksiyondan çok sonraki adımlarını düşüneceğin bir strateji oyunu haline getirdiğini ve bu sebeple sanal gerçeklik gözlüklerindeki sürekli hareket sebepli baş dönmelerini azalttığını belirtiyor.

8. EVE: Valkyrie VR

Brandon, HTC Vive için olan birçok uzay temalı aksiyon oyununun aksine PlayStation VR için yapılmış EVE: Valkyrie VR’ın gerçekten uzaydaymış hissi verdiğini belirtiyor.

9. Firewatch

Brandon, gerek gizemli senaryosunun anlatım şekli gerek oynanışıyla bu oyunun bir inovasyon dersi verdiğini düşünüyor.

10. Star Wars: Battlefront

Brandon, oyunun grafiklerinin muazzam olduğunu belirterek Electronic Arts’ın bu ay usulca yayınladığı ek sanal gerçeklik görevinin Battlefront’u tüm oyunlardan ayırdığını belirtiyor ve oynanışın sizi gerçekten Star Wars evrenindeymişsiniz gibi hissettirdiğini ve bunun muazzam bir başarı olduğunu ekliyor.

Sony gerçek dünya ile dijital dünyayı birbirine bağlıyor

İnovasyon ve oyun demişken; Sony Japonya, Project Field isimli bir platformla gerçek dünyayı ve dijital dünyayı birbirine bağlayacak bir proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Akıllı telefon ve tablet gibi cihazlara kablosuz bağlanabilen Project Field, üzerine yerleştirilen uyumlu kartları tanıyarak bağlı olduğu ekrana yansıtıyor.

Ana amaçlarının geleneksel kart oyunu tecrübesini geliştirmek olduğunu belirten Sony yetkilileri, aynı zamanda Project Field için geliştirilen ilk oyun A Yokai Watch’ı da duyurdu. A Yokai Watch’ın şu an için Japonya dışında yayınlanıp yayınlanmayacağı bilinmiyor.

Kaynak: Computerworld, PSFK

Computerworld, tüm video oyun platformları arasından seçtiği yılın en inovatif 10 video oyununun listesini yayınladı. Bu yıl sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerindeki gelişmeler en çok oyun piyasasına yaradı. Kitle fonlama platformlarının gelişim ve yaygınlaşmasının da sağladığı imkanlar 2016’yı oyun dünyası için bereketli bir yıl haline getirdi ve bu sayede hikaye anlatımından oynanışa kadar her alanda yapılan deneysel çalışmalarla geçirdiğimiz bir yıl oldu. Üstelik 2016, bu imkanların getirdiği deneysellik ruhunun yalnızca bağımsız oyunlarla sınırlı kaldığı bir yıl da değil; Electronic Arts gibi büyük firmalar bile bu yıl bize daha önce rastlamadığımız tecrübeler tattırıyor.

1 Yorum

  • Battlefield 1 inovasyon anlamında nasıl 2nci sıraya yerleşmiş anlaşılabilir değil. “Daha gerçekçi olmuş, grafikleri foto-realistik” inovasyon açısından çok minimal değerde maddeler bence. Computerworld yazarının listeyi yaparken başka kaygıları vardı herhalde.

    Hele hele Pokemon GO’ya inovatif demek şaka gibi. Herhalde Ingress’i duymamış, oynamamış, Pokemon GO haritasıı oluşturan tüm lokasyon bazlı verilerin Ingress’ten beslendiğinden de habersizler. Ingress’in skin’i gibi neredeyse.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği