Apple Watch tansiyon ve uyku apnesi rahatsızlıklarını tespit edebiliyor

Bir araştırma, Apple Watch ve Fitbit gibi giyilebilir teknolojilerin yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi rahatsızlıkları tespit edebildiğini öne sürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sağlık girişimi Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen bir araştırma, Apple Watch ve Fitbit gibi giyilebilir teknolojilerin yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi yaygın ve ciddi rahatsızlıkları tespit edebildiğini öne sürüyor.

Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi, Apple Watch’un kalp ritim düzensizliğini yüzde 97 oranında doğruluk payıyla ölçebildiğini keşfetmişti. Yapılan yeni araştırma ise Apple Watch’un uyku apnesini yüzde 90, yüksek tansiyonu ise yüzde 82 doğruluk payıyla ölçebildiğini gösterdi. Oturduğumuz yerden uyku apnesi ve yüksek tansiyonu tespit edebilmek, sağlık açısından ezber bozucu nitelikte bir gelişme olacaktır.

Derin öğrenme algoritması kullanıldı

Araştırma kapsamında 6 bin 115 katılımcı Cardiogram uygulamasını kullanarak belirli bir süre Apple Watch ile deneme yaptı. DeepHeart adlı bir derin öğrenme algoritması sayesinde katılımcılardan bin 16 kişide uyku apnesi, 2 bin 230 kişide de yüksek tansiyon olduğu tespit edildi. Cardiogram’ın kurucu ortağı Brandon Ballinger’ın açıklamasına göre DeepHeart, katılımcıların yüzde 70’inden alınan bilgilerle eğitilerek bilgileri alınmayan yüzde 30’luk kısım üzerinde denendi. Cardiogram’ın diğer kurucu ortağı Johnson Hsieh, “Araştırma Apple Watch ile gerçekleştirildi fakat kalp hızı sensörü bulunan bütün giyilebilir teknoloji ürünlerinde benzer sonuçlar elde edilebileceğini düşünüyoruz.” diyor.

2016’nın Aralık ayında Google Brain‘in ortaya koyduğu diyabetik göz hastalığı sonuçlarından ve 2017’nin Ocak ayında Stanford’ın cilt kanseriyle ilgili yaptığı araştırmadan sonra derin öğrenmenin sağlık alanına uygulandığı en büyük üçüncü araştırma Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi’nin çalışması oldu.

Kaynak: Tech Crunch

Sağlık girişimi Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen bir araştırma, Apple Watch ve Fitbit gibi giyilebilir teknolojilerin yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi yaygın ve ciddi rahatsızlıkları tespit edebildiğini öne sürüyor. Araştırma, Apple Watch'un uyku apnesini yüzde 90, yüksek tansiyonu ise yüzde 82 doğruluk payıyla ölçebildiğini gösterdi. Oturduğumuz yerden uyku apnesi ve yüksek tansiyonu tespit edebilmek sağlık açısından ezber bozucu nitelikte bir gelişme olacaktır. Araştırma kapsamında 6 bin 115 katılımcı Cardiogram uygulamasını kullanarak belirli bir süre Apple Watch ile deneme yaptı. DeepHeart adlı bir derin öğrenme algoritması sayesinde katılımcılardan bin 16 kişide uyku apnesi, 2 bin 230 kişide de yüksek tansiyon olduğu tespit edildi. Cardiogram'ın kurucu ortağı Brandon Ballinger'ın açıklamasına göre DeepHeart, katılımcıların yüzde 70'inden alınan bilgilerle eğitilerek bilgileri alınmayan yüzde 30'luk kısım üzerinde denendi. Cardiogram'ın diğer kurucu ortağı Johnson Hsieh ise "Araştırma Apple Watch ile gerçekleştirildi fakat kalp hızı sensörü bulunan bütün giyilebilir teknoloji ürünlerinde benzer sonuçlar elde edilebileceğini düşünüyoruz." diyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...