Apple Watch, diyabeti yüzde 85 tutarlılıkla tespit edebiliyor

Araştırmacılar Apple Watch'un daha önceden diyabet teşhisi konan hastalarda yüzde 85 oranında doğruluk payıyla diyabet tespiti yaptığını ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cardiogram‘ın kurucusu Brandon Ballinger‘ın son klinik araştırmasına göre, Apple Watch daha önceden diyabet teşhisi konan hastalarda yüzde 85 oranında doğruluk payıyla diyabet tespiti yapabildi.

Yapılan çalışma, Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği DeepHeart araştırmasının bir kısmını oluşturuyor. Bu çalışma için 14 bin Apple Watch kullanıcısından alınan veriler incelendi ve saatin kalp atış hızı sensörü kullanılarak 462 kullanıcının diyabet olduğu tespit edildi.

Ballinger ve meslektaşları daha önceden Cardiogram’ın yapay zeka temelli algoritmasıyla birlikte Apple Watch kullanarak kalp ritim bozukluğunu yüzde 97, uyku apnesini yüzde 90 ve yüksek tansiyonu yüzde 82 tutarlılıkla tespit etmeyi başarmıştı.

Diyabet ABD’de son derece yaygın ve giderek büyüyen bir sorun. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin verilerine göre şu anda 100 milyondan fazla Amerikalının gizli şekeri (prediyabet) var ve her dört kişiden birinin hastalığı teşhis edilmiyor. Sorunun bir kısmı kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmanın zor olmasından kaynaklanıyor. Her öğünden sonra hastanın doğru miktarda insülin alması için iğne olması gerekiyor.

Diyabet bağlantılı hastalıklar çığırından çıkmadan önce erken teşhis sayesinde hastalıkların etkisi azaltılabilir. Sadece glikoz ölçümü yapmak için geliştirilen cihazlar var ancak bu araştırmayla birlikte ilk kez bir cihaza ihtiyaç duymaksızın, yapay zeka temelli bir algoritma ile sıradan bir kalp hızı sensörünü birleştirerek diyabet tespiti yapmak mümkün oldu.

Apple Watch İsviçre saat markalarını geçti

Peki sırada ne var? Ballinger ve bu araştırmayı beraber yürüttüğü meslektaşı Johnson Hsieh kalp sensörlerine bakarak daha fazla hastalığı teşhis etmeye çalışacaklarını söyledi. Hsieh araştırma sırasında incelenen grubun diyabet ya da prediyabet olduğu önceden bilinen hastalardan oluştuğuna, diyabetten şüphe eden kişilerin bir doktorla görüşmesi gerektiğine, sadece Apple Watch’a güvenmenin yanıltıcı olabileceğine dikkat çekti.

Yine de araştırmanın sonuçları son derece umut verici. Apple Watch’un potansiyeli kullanıcılar tarafından da hissedilmiş olacak ki Apple 2017’nin son çeyreğinde İsviçre’de Rolex, Swatch gibi saat markalarından daha fazla saat sattı. Böylece Apple Watch 2017’nin dördüncü çeyreğinde en kârlı dönemini yaşamış oldu.

Kaynak: Tech Crunch

Sağlık girişimi Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi iş birliğiyle yapılan DeepHeart çalışmasının bir parçası olarak Apple Watch'un daha önceden diyabet teşhisi konan hastalarda yüzde 85 oranında doğruluk payıyla diyabet tespiti yapabildiği görüldü. Daha önce sadece glikoz ölçümü yapmak için geliştirilen cihazlar gördük ancak bu araştırmayla birlikte ilk kez ayrıca bir cihaza ihtiyaç duymaksızın, yapay zeka temelli bir algoritma ile sıradan bir kalp hızı sensörünü birleştirerek diyabet tespiti yapmak mümkün oldu. Araştırmacılardan Johnson Hsieh araştırma sırasında incelenen grubun diyabet ya da prediyabet (gizli şeker) olduğu önceden bilinen hastalardan oluştuğuna, diyabetten şüphe eden kişilerin bir doktorla görüşmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği