Yeşil ve grinin buluştuğu şehir: Paris

Paris Belediyesinin şehrin çatılarını 2020'ye kadar yeşillendirme projesi şimdiden 'meyvelerini vermeye' başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo 2014’te seçimleri kazandığında vaatlerinden biri de şehrin yeşil alanlarını artırmaktı. Hidalgo bu alanda yaptığı girişimlerle vaatlerini yerine getirme konusunda ciddi adımlar attı. Halka açık ve kişiye özel alanlarda, Paris’in biyoçeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar hız kazandı. 2016’da Paris Belediyesi ‘Parisculteurs’ adlı bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı şehrin çatılarındaki 1 kilometrekare alanı 2020’ye kadar yeşillendirmekti.

Bu yeşil alanın üçte birinin şehir içi tarıma ayrılması planlandı. Bugüne dek 74 farklı organizasyon, şehir planlamacılarının bu dev girişiminde yer almak için başvuruda bulundu. Şehirde halihazırda 75 adet proje onay almış durumda ve bu projelerden 500 ton hasat alınması planlanıyor.

Şehirdeki tüm park ve bahçelerden sorumlu Paris Belediye Başkan Vekili Penelope Komites, Parisculteurs hareketinin, çevrelerindeki alanı doğal dünyayla entegre hale getirmek isteyen diğer şehirler için de bir model oluşturacağı görüşünde. Komites CNN’e yaptığı açıklamada “Paris sadece meyve ve sebze üretmek için değil, yeni mir şehircilik modeli geliştirmek için de çaba sarf ediyor. Vatandaşlar şehrin yeni keşfine dahil olarak birer bahçıvan olmanın yollarını arıyorlar. Bugüne kadar doğru zamanı bulamamıştık ancak artık insanlar bunu anlamaya başladı. Üç yıl önce planımızı açıkladığımızda insanlar gülmüştü. Bugün vatandaşlarımız çatılarda ve bodrumlarda üretim yapıyor. Ayrıca dünya çapında bir çok şehirden de Parizyen yaklaşımı anlatmamız için talepler geliyor.” şeklinde konuştu.

Ürünler restoranlara ve manavlara satılıyor

Projenin en önemli örneklerinden birisi, Paris Metrosuna ait bir tıp merkezinin çatısında kurulan La Chambeaudie Çiftliği. Tarım girişimi Aéromate tarafından 5 bin 380 metrekare alana kurulan bu çiftlik, 2016’da Parisculteurs projesi açıklandıktan hemen sonra kuruldu. Sadece 2 yıllık bir sürenin ardından şu anda çiftlikte 40’tan fazla bitki ve ot yetiştiriliyor. Hidroponik sistemle, toprağa ihtiyaç duymadan yetiştirilen bitkiler restoranlara ve manavlara satılıyor. Aéromate’in Paris merkezindeki bir emlak grubunun binasının çatısına ikinci çiftliğini kurması için de izin verildi.Üçüncü çiftliğin de Duperré Uygulamalı Sanatlar Okulu’nun çatısında kurulması için çalışmalar devam ediyor.

Komites “Parisliler arasında, şehri daha yeşil yapmak amacıyla ciddi bir çılgınlık başladığını gördük. Şehir tarımı Paris için büyük bir fırsat. Biyoçeşitliliğin artmasına katkıda bulunduğu gibi iklim değişikliğiyle mücadeleye de yardımcı oluyor.” diyor.

Bu proje aynı zamanda yeni iş imkanları anlamına geliyor. Komites’e göre Parisculteurs 120 kişi için tam zamanlı iş imkanı sağladı. Halkın projeye ilgisi ve ortaya çıkan olanaklar, Paris’i yeşillendirmek için 2020’nin oldukça mütevazı bir hedef olduğunu gösteriyor.

Kaynak: World Economic Forum

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo 2014'te seçimleri kazandığında vaatlerinden biri de şehrin yeşil alanlarını artırmaktı. Hidalgo bu alanda yaptığı girişimlerle vaatlerini yerine getirme konusunda ciddi adımlar attı. Halka açık ve kişiye özel alanlarda, Paris'in biyoçeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar hız kazandı. 2016'da Paris Belediyesi 'Parisculteurs' adlı bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı şehrin çatılarındaki 1 kilometrekare alanı 2020'ye kadar yeşillendirmekti. Bu yeşil alanın üçte birinin şehir içi tarıma ayrılması planlandı. Bugüne dek 74 farklı organizasyon, şehir planlamacılarının bu dev girişiminde yer almak için başvuruda bulundu. Şehirde halihazırda 75 adet proje onay almış durumda ve bu projelerden 500 ton hasat alınması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği