Facebook girişimci merkezinde ofis açıyor

Paris'te açılacak girişim merkezi Station F, Facebook'a 80 masalık yer ayıracak. Facebook mühendisleri burada genç girişimcilere yardımcı olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paris’te dünyanın en büyük girişim kampüsü olarak kurulan Station F, teknoloji şirketlerine 3 bin masalık bir alan hazırladı. Sosyal medya devi Facebook da bu masaları kullanacak şirketlerden birisi olmaya karar verdi. Paris’e giden Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg iş birliği ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Fransız milyarder Xavier Niel “Bu ekosistem için pek çok kişiyle görüştük ve şirketler bize yardımcı olmaya karar verdi. Facebook bu yapının içinde yer almak isteyen ilk şirketti.” şeklinde konuştu. Station F projesini kendi servetinden ayırdığı parayla yürüten Niel, projenin yönetiminde Roxanne Varza ile birlikte çalışıyor.

Facebook hem öğrenecek hem öğretecek

Sheryl Sandberg, “Kurucu ortaklardan birisi olmaktan ve Facebook Girişim Garajı’nı burada başlatmaktan heyecan duyuyoruz. Bence biz burada öğrettiğimizden daha fazla şey öğreneceğiz.” şeklinde konuştu. Nisan ayından itibaren Facebook Station F’in girişinin hemen yanında 80 masalık bir alanda çalışmaya başlayacak. Şirketin logosu şimdiden bölgede yerini almış durumda.

Her altı ayda bir Facebook 10 ila 15 girişimle çalışarak onlara elinden geldiğince yardımcı olacak. Facebook mühendisleri ve her hafta yapılan atölye çalışmaları, genç girişimcilerin gelişimine katkıda bulunacak. Büyük ihtimalle Facebook bu projede, gelecekte bünyesine katmak isteyeceği girişimleri de erken aşamalarda tespit etme olanağı bulacak.

Station F’te yer alan ilk girişimlerden bazıları Chekk, Mapstr, The Fabulous, Onecub ve Karos. Fransa’da 32 milyon aktif kullanıcısı bulunan Facebook, yeni girişimlere ulaşma konusunda sıkıntı yaşamayacaktır.

Paris girişim başkenti oluyor

Sandberg, farklı bir proje kapsamında, Sciences Po‘da, Ecole 42 ve SupInternet ile birlikte ilk hareket planı laboratuvarını kuracaklarını belirtti. Bu laboratuvarda her hafta 30 öğrenci ile bir araya gelen Facebook görüş paylaşımında bulunacak.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo “Dinamizmimizin kanıtı, uluslararası sıralamamızdır. Paris, girişim yatırımları konusunda Londra’nın en büyük rakibi haline geldi.” şeklinde konuştu. ‘Brexit’ kararının ardından Paris, Londra’ya göre daha çekici bir merkez haline geldi.

Facebook Station F’in pek çok partnerinden sadece birisi. Aralık ayında yapılan açıklamada TechShop’un ABD dışındaki ilk mağazasını Station F’te açacağı belirtilmişti. Ayrıca Vente-privée de burada bir girişim programı başlatacak ve HEC Paris de Station F’e taşınacak. Fransız yatırım şirketleri Daphni, Ventech ve Kima Ventures, Station F’te yer alacak şirketler arasında.

34 bin metrekarelik alanda isteyen herkes, aylığı 195 Avro’dan bir masa kiralayabilecek. Station F görünüşe göre gayet başarılı bir hal alıyor. Facebook’un ilgisi çok şaşırtıcı olmasa da böylesine büyük bir şirketin projeye destek vermesi önemli bir işaret.

Kaynak: TechCrunch

Paris'te dünyanın en büyük girişim kampüsü olarak kurulan Station F, teknoloji şirketlerine 3 bin masalık bir alan hazırladı. Sosyal medya devi Facebook da bu masaları kullanacak şirketlerden birisi olmaya karar verdi. Paris'e giden Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg iş birliği ile ilgili görüşmelerde bulundu. Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg, "Kurucu ortaklardan birisi olmaktan ve Facebook Girişim Garajı'nı burada başlatmaktan heyecan duyuyoruz. Bence biz burada öğrettiğimizden daha fazla şey öğreneceğiz." şeklinde konuştu. Paris özellikle Brexit'in ardından Avrupa'da girişimin başkenti konumuna yükselmek için çabalarını artırdı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği