Yeni @POTUS Donald Trump

Donald Trump, Barack Obama'dan hem ABD başkanlığını hem de Twitter hesaplarını devraldı. Gizli Servis, Trump'a yüksek güvenlikli bir telefon da verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Donald Trump, dün düzenlenen törenle ABD başkanlığını, önceki başka Barack Obama’dan resmi olarak devraldı. Geçtiğimiz 8 yıl boyunca ABD başkanlığını yürüten Barack Obama, bir çok teknolojik gelişmeyi de ilk kez deneyimleyen ABD başkanı olmuştu. Obama ilk kez yüksek güvenlikli bir akıllı telefon kullanan ve ilk kez resmi Twitter hesabına sahip olan başkan unvanlarına sahip.

Obama’nın kullandığı @POTUS (President of the United States) hesabı ve eşi Michelle Obama tarafından kullanılan @FLOTUS (First Lady of the United States) hesabı, Donald Trump ve eşi Melania Trump’a devredildi. Devir işlemi için eski @POTUS hesabı @POTUS44 olarak değiştirildi ve Obama’nın hesabı olarak korundu. Bu hesabın kullanıcı adını değiştirmesi ile birlikte @POTUS kullanıcı adı Trump’ın ekibi tarafından alındı.

Takipçiler diğer hesaba aktarıldı

Başkanlık hesabının 13,5 milyon takipçisi bir anda sıfıra düştü ancak Twitter bu takipçileri yeni hesaba aktardı. Değişimin ardından Obama’nın @POTUS44 hesabı 14,1 milyon takipçiye ulaşırken @POTUS hesabının şimdilik 13,6 milyon takipçisi var.

Bunlara ek olarak @WhiteHouse hesabı da Donald Trump’ın ekibine devredildi.

Kendi Twitter hesabı @realDonaldTrump‘ı da kullanmaya devam eden yeni başkan, Twitter üzerinden yaptığı sert yorumlarla biliniyor. Trump özellikle kendisinin aleyhinde haber yapan medya kuruluşlarını Twitter üzerinden sert bir dille eleştiriyor. Basının kendisini yanlış tanıttığını ifade eden Trump, bu işi Twitter üzerinden kendisi üstlenmeyi seviyor.

Trump’ın yeni telefonu

Ancak başkan olmanın bazı eksileri var. Trump bugüne dek kullandığı Android cihazını güvenlik gerekçesiyle Gizli Servis‘e teslim etmek zorunda kaldı. Bu telefonun yerine Trump’a, üstün güvenlik önlemleri bulunan ve bazı özellikleri kısıtlanmış yeni bir akıllı telefon verildi.

Herkes tarafından kolayca ulaşılabilir olmasıyla bilinen Donald Trump’ın ABD başkanı olarak telefonda yapacağı konuşmalar artık Gizli Servis tarafından denetlenecek. Bu telefonun numarası sadece birkaç kişide bulunacak. Telefonun Twitter’a erişimi olup olmadığı bilinmiyor ancak Barack Obama’nın eski telefonu, başkanlığın Twitter hesabına erişimi olan birkaç cihazdan biriydi. Obama daha önce, pek çok özelliği kısıtlanmış bir BlackBerry kullanıyordu. Daha sonra bu telefon yine özel olarak hazırlanmış bir iPhone ile değiştirildi.

Trump’ın özellikle sosyal medyayı kullanırken Obama kadar dikkatli olmadığı açık. Geçtiğimiz günlerde Altın Küre ödülünün ardından Donald Trump karşıtı bir konuşma yapan Meryl Streep’e yanıt olarak, kimseye danışmadan bir röportaj veren Trump, ekibinin de bu duruma hazırlıksız yakalanmasına sebep olmuştu. Önümüzdeki dört yılda bu tarz olayları daha sık görme ihtimalimiz yüksek.

Kaynak: CNet, Associated Press.

Donald Trump, dün düzenlenen törenle ABD başkanlığını, önceki başka Barack Obama'dan resmi olarak devraldı. Obama'nın kullandığı @POTUS (President of the United States) hesabı ve eşi Michelle Obama tarafından kullanılan @FLOTUS (First Lady of the United States) hesabı da Donald Trump ve eşi Melania Trump'a devredildi. Trump bir yandan kendi Twitter hesabı @realDonaldTrump'ı da kullanmaya devam ediyor. Ayrıca Donald Trump, bugüne dek kullandığı Android telefonunu da Gizli Servis'e vererek yerine yüksek güvenlikli bir akıllı telefon aldı.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği