Yeni bir zeka formuna evriliyoruz

Fütürist Peter Diamandis, 30 yıl içerisinde insanların yeni bir zeka formuna evrileceğini ve bunun gelişme hızından belli olduğunu belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknolojik gelişmeleri teşvik etmek amacıyla kurulan sivil toplum örgütü XPRIZE Vakfı‘nın (XPRIZE Foundation) Kurucusu Peter Diamandis daha önce teknolojinin gelecekteki maliyetleri düşüreceğinden bahsetmişti. Diamandis, Singularity Hub’da yayınlanan yeni yazısında ise 30 yıl içerisinde insanların yeni bir zeka formuna evrileceğini ve bunun üssel olarak artan gelişme hızından belli olduğunu belirtti.

Yeni bir tür oluşacak

Diamandis, inanması zor olsa da, bizlerin yeni bir türü oluşturacağını düşünüyor ve insan aktivitelerinden ötürü evrimin hızlandığını not olarak düşüp milyarlarca yıl içerisindeki evrimsel gelişmelere dikkat çekiyor. Hikaye kısaca; 3,5 milyar yıl önce çoğalma ve metabolizma mekanizmaları ayrı olan prokaryotik canlıların, 2,5 milyar yıl önce biyoloji ile teknolojiyi birleştiren ökaryotların, 1,5 milyar yıl önce koloniler oluşturan hayvanların ve 400 milyon yıl önce de omurgalı balık türlerinin oluşmasıyla başlıyor. “Hayat, bazıları burada yazan aşamalardan 100 milyon kat hızlı bir şekilde evriliyor,” diyerek (Darwin‘in evriminden) zekanın yön verdiği bir evrime yöneldiğimizi düşünen Diamandis bu evrimde insanların düşünceler, bilgi ve eylemler vasıtasıyla ‘beyinden beyine‘ bağlı olacağına inanıyor.

Dört aşamada gerçekleşecek

Evrimin ayrıntılarına bakıldığında, Dünya’nınkiyle paralel bir şekilde dört aşamada olacağı düşünülüyor: internete bağlı olduğumuz bir dünya, beyin-bilgisayar arayüzü oluşumu, yapay zekanın oluşumu, insanın uzayı sonuna kadar keşfetmesi. Bu aşamaların şu an birincisindeyiz; ama 30 yıl içerisinde sonuncusunda olacağımız düşünülüyor ve insanlığın teknolojiyi bedeniyle birleştirerek bilgi ve enerjiyi daha verimli kullanması bekleniyor ki bunun şu anda gerçekleşmeye başladığını söylemek mümkün.

Diamandis tahminlerini şöyle açıklıyor: “Beyin-bilgisayar arayüzü ve yapay zeka milyarlarca insanın bulut bilişimi vasıtasıyla, 1,5 milyar yıl önce çok hücreli yaşam formlarının yaptığına benzer şekilde, birbirleriyle iletişim içinde olmasına olanak sağlayacak. Bu bağlı olma durumu yeni bir küresel bilinç ve organizmanın -ben buna zeka üstü (meta intelligence) diyorum- oluşmasına sebep olacak”. Ayrıca son aşamada, 400 milyon yıl önce omurgalı balıkların yaptığına benzer şekilde, Ay’a, Mars’a ve diğer gezegenlere yapılacak yolculuklar sebebiyle insanlığın çok gezegenli bir tür haline gelmesi bekleniyor.

Bu iddia Fütürist Ray Kurzweil‘in ‘teknolojik (yapay) zekanın, insan zekasının inceliği ve bir çeşidi ile eşleşeceğini‘ tahmin ettiği singularity -ya da teknolojik tekillik– hipotezini akla getiriyor. Kurzweil’in 2045 yılında gerçekleşmesini beklediği olay yapay zekanın insan zekasından bir milyar kat etkili olmasıyla sonuçlanacak.

Kaynak: Futurism

Fütürist Peter Diamandis, Singularity Hub'da yayınlanan yeni yazısında 30 yıl içerisinde insanların yeni bir zeka formuna evrileceğini ve bunun üssel olarak artan gelişme hızından belli olduğunu belirtti. Bu evrimin dört aşamada gerçekleşmesi bekleniyor ve ayrıca son aşamada çok gezegenli tür (multiplanetary species) oluşacak. Singularity hipotezini akla getiren bu iddianın gerçekleşmesi ise halinde yapay zeka, insan zekasının bir milyar katı etkili olacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği