Yemekten tarif çıkartan algoritma

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir algoritma, yemek fotoğrafına bakarak size o yemeğin tarifini veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güzel bir yemek yeyip “Keşke tarifi bende de olsa” dediğiniz oldu mu? Artık böyle durumlarda tek yapmanız gereken yemeğin fotoğrafını çekip yapay zekaya danışmak. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir algoritma, yemek fotoğrafına bakarak size o yemeğin tarifini veriyor.

Araştırmacılar algoritmayı hazırlamak için, çeşitli web sitelerinden bir milyonun üzerinde farklı tarifi bir araya getirdi. Bu tarif ansiklopedisi, görsel algılama yazılımı ile birleştirilerek fotoğrafta hangi yemeğin bulunduğu belirleniyor ve bu yemeğin tarifi kullanıcıya sunuluyor.

Yüzde 65 başarı oranı

Denemelerde algoritma tarifleri yüzde 65 oranında doğru tahmin etti. Özellikle unlu mamuller ve fırında pişirilen yiyeceklerde daha başarılı olan algoritma sushi ve smoothie gibi içeriği karmaşık olan yiyeceklerin tarifini bulmakta zorlandı. Veri tabanında unlu mamullerin tarifleri daha çok olduğu için bu alanda başarı elde etmek daha kolay oldu.

Şimdilik prototip aşamasında olan algoritma için yüzde 65 gayet iyi bir oran. Gelecekte yeni düzenlemelerle algoritmanın daha da gelişeceği düşünülüyor. Algoritma yakın gelecekte Pic2Recipe (Fotoğraftan Tarife) adıyla kullanıma sunulacak.

İçerikten tarifi de bulabilir

Ekip ayrıca yazılımın bir sonraki aşamada, kullanıcının tarifte bulunan malzemeleri girmesiyle hangi malzemeden ne kadar kullanılacağını belirlemeyi amaçlıyor. Çalışmanın yöneticisi Nick Hynes “Bir yemeğe hangi malzemelerin konduğunu biliyorsanız ancak miktarları konusunda emin değilseniz malzemeleri sisteme girip, benzer bir tarif bulabilirsiniz. Böylece hangi malzemenin ne kadar konması gerektiğini belirleyebilirsiniz.” diyor.

Pic2Recipe’yi şimdi denemek isterseniz, MIT’nin hazırladığı demo sayfasını ziyaret edebilir, kendi görselinizi yükleyerek uygun tarifi bulmaya çalışabilirsiniz. Biz sade kuru fasulye fotoğrafı yükledik, yüzde 86 isabet oranı ile sunulan etli kuru fasulye tarifi ile karşılaştık.

Kaynak: Popular Mechanics

Güzel bir yemek yeyip "Keşke tarifi bende de olsa" dediğiniz oldu mu? Artık böyle durumlarda tek yapmanız gereken yemeğin fotoğrafını çekip yapay zekaya danışmak. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir algoritma, yemek fotoğrafına bakarak size o yemeğin tarifini veriyor. Araştırmacılar algoritmayı hazırlamak için, çeşitli web sitelerinden bir milyonun üzerinde farklı tarifi bir araya getirdi. Bu tarif ansiklopedisi, görsel algılama yazılımı ile birleştirilerek fotoğrafta hangi yemeğin bulunduğu belirleniyor ve bu yemeğin tarifi kullanıcıya sunuluyor. Prototip aşamasındaki algoritma yüzde 65 isabet oranı ile çalışıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği