“Gençlere bomba yapmayı öğrettiğim için pişmanım”

Anarşistin Yemek Kitabı adlı bomba yapımını öğreten ve insanları otoriteye karşı ayaklanmaya teşvik eden kitabın yazarı duyduğu pişmanlığı belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1969’da henüz 19 yaşında bir genç olan William Powell, ABD’nin Vietnam politikasından duyduğu rahatsızlığı ifade etmek ve insanları harekete geçirmek için bir kitap yayınladı. ‘Anarşistin Yemek Kitabı‘ adlı kitap içinde pek çok tarif bulunduruyordu. Ancak bu tarifler yemek tarifi değil, bomba yapım tarifleriydi.

Saldırılarda kullanıldı

O dönemde kendi gençliğinin verdiği öfkeyle bu kitabı hazırlayan Powell, gelecekte bu tariflerin otoriteye karşı değil, masum insanları öldürmek için kullanılabileceğini hesaba katmamıştı. Gençleri devlete karşı ayaklanmaya davet eden kitap, yayınlandığı tarihten bu yana pek çok saldırıya zemin hazırladı.

Son dönemde ABD’nin en büyük bombalı saldırılarından 2013 Boston maratonu saldırısı ve 1999’da bir lise öğrencisinin okuluna silahlar ve patlayıcı maddelerle gelip rastgele ateş açtığı Columbine katliamı gibi medyada geniş yer bulan eylemleri gerçekleştiren kişilerin bu kitaptan ilham aldığı belirtiliyor.

Yazarla son röportaj

Yayınlanmasından onlarca yıl sonra halen şiddet olaylarını tetikleyebilen bu kitabın yazarıyla röportaj yapmak isteyen film yapımcısı Charlie Siskel, Fransa’da yaşayan William Powell’ı ziyaret etti. Son dönemde kendisini, duygusal problemleri olan çocukların özel eğitimine adayan Powell’ın, artık Anarşistin Yemek Kitabı’nı yayınlamış olmaktan pişmanlık duyduğunu düşünen Siskel, 65 yaşındaki yazarın itiraflarını ve pişmanlıklarını dinlemek istedi.

Ancak Powell kitabı yayınlamanın bir hata olduğu görüşünü kabul etmek istemedi. 2002’de Michael Moore tarafından yayınlanan ‘Benim Cici Silahım’ (Bowling for Columbine) belgeselini izleyene kadar, kitabının bu tarz şiddet eylemlerine sebep olduğunun farkında olmadığını söyleyen Powell, kitapta insanları anarşist eylemler gerçekleştirmeye davet etmediğini ifade etti.

Pişmanlık belirtileri

Columbine okul katliamının ardından 2000 yılında kitabı için yeni bir önsöz hazırlayan ve burada kitabın ana fikrinin hatalı olduğunu fark ettiğini ifade eden Powell, bu fikirleri öfkeli bir gençken kağıda döktüğünü belirtmişti. Bu da yazarın kitabın olumsuz etkilerinden haberdar olduğunun bir göstergesi.

Röportaj sırasında Siskel ile sık sık çatışan Powell, konuşmanın sonlarına doğru, yaptığının bir hata olduğunu kabul ederek, “İçimi pişmanlık kaplıyor. Kitabın yaratabileceği çatışmanın boyutlarını çok hafife almışım. Kitabımın kullanıldığı alanlar konusunda kendimi sorumlu hissediyorum” diyor.

Belgesel henüz düzenleme aşamasındayken, 11 Temmuz 2016’da ani bir kalp krizi sonucu vefat eden William Powell belgeselin son halini göremedi. Ancak belgeselin sonunda sarf ettiği sözlerle bir nevi günah çıkarma fırsatını elde etmiş oldu.

American Anarchist adı verilen belgesel şu anda devam etmekte olan Venedik Film Festivali‘nde ilk kez gösterilecek.

Kaynak: Daily Beast

İçinde bomba tarifleri bulunan 'Anarşistin Yemek Kitabı' adlı eserin yazarı William Powell ile gerçekleştirilen son röportajda, yazar kitabı yayınlamanın bir hata olduğunu düşündüğünü ifade etti. Charlie Siskel tarafından hazırlanan American Anarchist adlı belgesel için röportaj veren Powell, önceleri hatasını kabul etmemek için dirense de en sonunda bu kitabın yayınlanmasının doğru olmadığını ifade etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği