Yazılım hatası 19 Rus uydusunu havaya uçurdu

Bir Rus roketi, yörüngeye taşıdığı 19 uyduyu düzgün bir şekilde yerleştirmekte başarısız oldu ve uydular Dünya atmosferine girerek yandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Salı sabahı bir Rus roketi, yörüngeye taşıdığı 19 uyduyu düzgün bir şekilde yerleştirmekte başarısız oldu. Soyuz 2.1b roketinin Fregat üst aşaması yükünü itmek yerine yanlış yönde ateşlendi ve uyduları bir alt yörüngesel güzergaha göndermesi gerekirken Dünya atmosferinde yanmalarına sebep oldu.

Bu durumun nedeni ise daha sonra anlaşıldı. Russian Space Web‘e göre bir yazılım hatası, uyduları yerleştirecek roket olan Fregat üst aşamasının kendini yönlendirememesine sebep oldu. Sitede, Fregat’ın uçuş kontrol sisteminin ülkenin yeni Vostochny Cosmodrome Uzay Üssü’nden başlatılan bir görev için uygun ayarlara sahip olmadığını belirtildi. Açıkça görülüyor ki yazılım Baikonur ya da Rusya’nın Soyuz aracını fırlatabilecek herhangi başka bir uzay üssüne göre programlanmıştı.

Rus hükümeti olayı inceleyecek

Fregat Soyuz roketinden ayrıldıktan sonra doğru yönü bulamadı. Bu yüzden Fregat, uyduları yörüngeye yerleştirmek üzere ilk ateşlemeyi yaptığında hala yönünü bulmaya çalışıyordu ve yönünü yanlışlıkla Dünya’ya doğru çevirdi. Bu da Dünya atmosferine girerek yanmasına neden oldu. Devlet haber kaynakları, Rus hükümetinin salı günü başarısız olan fırlatmayı resmi olarak incelemesi için ülkedeki Roscosmos’dan temsilcilerin ve önemli havacılık endüstrisi yetkililerinin olduğu bir komisyon kurduğunu bildirdi. Komisyon, çalışmalarını Aralık ortasına kadar tamamlayacak.

Salı günü gerçekleştirilen fırlatma girişimi, Rusya’nın doğusundaki gecikmeli olarak açılan Vostochny Cosmodrome uzay üssünden yapılan  ikinci fırlatmaydı. İlki 2016’nın Nisan ayında gerçekleştirilen Soyuz 2.1a roketinin fırlatılmasında bir sorun yaşanmamıştı fakat o zamandan bu yana bir buçuk yıl geçtiğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu son gelişme, yeni Soyuz 2.1b roketinin ilk göreviydi ve ilk defa Fregat üst aşaması kullanılmıştı.

Kaynak: Ars Technica

Bir Rus roketi, yörüngeye taşıdığı 19 uyduyu düzgün bir şekilde yerleştirmekte başarısız oldu ve uydular Dünya atmosferine girerek yandı. Yükünü itmek yerine, Soyuz 2.1b roketinin Fregat üst aşaması yanlış yönde ateşlendi ve uyduları bir alt yörüngesel güzergaha göndermesi gerekirken Dünya atmosferinde yanmalarına sebep oldu. Russian Space Web'e göre bir yazılım hatası, uyduları yerleştirecek roket olan Fregat üst aşamasının kendini yönlendirememesine sebep oldu. Sitede, Fregat'ın uçuş kontrol sisteminin ülkenin yeni Vostochny Cosmodrome Uzay Üssü'nden başlatılan bir görev için uygun ayarlara sahip olmadığını belirtildi. Açıkça görülüyor ki yazılım Baikonur ya da Rusya'nın Soyuz aracını fırlatabilecek herhangi başka bir uzay üssüne göre programlanmıştı. Devlet haber kaynakları, Rus hükümetinin salı günü başarısız olan fırlatmayı resmi olarak incelemesi için ülkedeki Roscosmos'dan temsilcilerin ve önemli havacılık endüstrisi yetkililerinin olduğu bir komisyon kurduğunu bildirdi. Komisyon, çalışmalarını Aralık ortasına kadar tamamlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği