Yaz Google; 200 torba çimento…

Artık Google Docs’ta yazı yazmak, düzenlemek ya da şekillendirmek için klavyeye ihtiyaç yok. Sesiniz tek başına yeterli.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın online metin düzenleme servisi Docs (Belgeler), geçtiğimiz Eylül ayından beri ‘sesli yazma‘ özelliğiyle klavye kullanmadan yazı yazmaya imkan veriyordu. Ancak bu çok kullanışlı değildi çünkü yazılan yazıyı düzenlemek için yine elimizi klavye ve fareye atmamız gerekiyordu.

Google Docs blogundaki bir duyuruya göre artık yazı düzenlemek ve şekillendirmek için de sesli komutlar kullanılabiliyor.

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle, Google Chrome’dan Google hesabınıza giriş yapıp ‘Araçlar’ menüsünde ‘Sesli yazma’yı seçmek ve Google’ın cihazınızın mikrofonuna erişimi için yetki vermeniz gerekiyor. Daha sonra mikrofon butonuna basarak konuştuğunuz her şeyi Google yazıya döküyor. Yazıyı düzenlemek için ise “Select paragraph” (Paragraf seç), “Italics” (İtalik) veya “Go to the end of the line” (Satırın sonuna git) gibi komutlar kullanılabiliyor.

Google Docs’un ‘Sesli yazma’ özelliği Türkçe olarak da kullanılabiliyor ancak sesli komutlar için hem yazı dilinin hem de Google hesap dilinin İngilizce olması şart. Çeviri servisiyle neredeyse dünyanın tüm dillerini birbirine çevirebilen Google’ın bu komut servisini de kısa süre içinde diğer dillerle uyumlu hale getireceğini tahmin etmek zor değil.

Google Docs’u kişisel asistanınız haline getiren bu uygulama sayesinde artık mahkemede kararı açıklayan bir hakim edasıyla yazılarınızı yazdırabilirsiniz. Bazı ‘durumlar’ da soluk anılara dönüşecek gibi. Onun da bir uygulaması çıkar elbet.

Google Docs artık sesli komutlar yardımıyla, klavye ve fareye gerek kalmadan kullanılabiliyor.  Uygulama şimdilik sadece İngilizce içeriklerle uyumlu.

3 Yorum

  • Üstad Merhaba,
    Google’ın bu servisini, yurtdışı bir siteden uyarlayarak, Türkçe destekli bir deneme sayfası haline getirmiştik. İlgi duyanlar deneyebilir: http://yazkizim.selensoft.com.tr/
    Teknolojik bir servisin, kafalarda aynı yeşilçam sahnesini çağrıştırması da ayrıca not etmeye değer :)
    İyi pazarlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği