Yapay zekanın yeni uğraşı Rubik Küpü

Kaliforniya Üniversitesi'nden bir ekip, oto-didaktik yineleme yöntemiyle Rubik Küpü'nü insan yardımı olmadan çözebilen bir yapay zeka geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rubik Küpü’nü çözme konusunda oldukça başarılıyız. ‘Başarılıyız’ derken tabii ki söz konusu biz sıradan insanlar değiliz, karmaşık bir küpü 5 saniyenin altında çözebilen diğer insanlar. Bugün Rubik Küpü çözme rekoru sadece 4,22 saniye. Ancak bu rekor tehdit altında çünkü yapay zeka da Rubik Küpü’nü çözme işine el attı.

Yapay zekanın satranç, Go ya da StarCraft gibi oyunlarda insanlara üstünlük sağladığını düşününce aslında Rubik küpünü çözebilecek bir algoritma yazmak o kadar da zor değil. Ancak bilimcilerin amacı bu değil. Kaliforniya Üniversitesi’nden Stephen McAleer önderliğindeki bir ekip yapay zekaya balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeyi amaçlıyor. Yani Rubik Küpü’nü nasıl çözeceğini gösteren bir algoritma yerine, insan yardımı olmadan küpü çözebilen bir yapay zeka geliştiriyorlar.

Kendi kendine öğreniyor

‘Oto-didaktik yineleme’ adı verilen yöntemde yapay zeka sadece küpün ilk halini ve son halini biliyor. Daha sonra bozulmuş küpü, düzeltilmiş haline getirmek için hamlelerde bulunuyor. Hangi hamlenin ne kadar işe yaradığını göz önünde bulundurarak öğreniyor. Buna göre 30 ya da daha az hamlede Rubik Küpü’nü çözebiliyor. McAleer bu yöntem için “İnsan yardımı olmadan, kendi kendine Rubik Küpü’nü çözmeyi öğretebilen yepyeni bir destekli öğrenme algoritması” diyor.

Yani oto-didaktik yineleme, algoritmanın çözüm bulmak için tersine düşünmesini gerektiriyor. İşleme tamamlanmış küpü görselleştirerek başlayan yapay zeka daha sonra nihai hedefine ulaşmasını sağlayacak adımları bulmaya çalışıyor.

Karmaşık mı? Evet. Ancak bunun ardında yatan fikir, yapay zeka küpü kendi kendine çözdükten sonra daha karmaşık problemlerde de bu yöntemi uygulamak. Yapay zekanın el atacağı bir sonraki problemin ne olacağını bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Digital Trends

Kaliforniya Üniversitesinden bir ekip, oto-didaktik yineleme yöntemiyle Rubik küpünü insan yardımı olmadan çözebilen bir yapay zeka geliştiriyor. Bu yöntemde yapay zeka sadece küpün ilk halini ve son halini biliyor. Daha sonra bozulmuş küpü, düzeltilmiş haline getirmek için hamlelerde bulunuyor. Hangi hamlenin ne kadar işe yaradığını göz önünde bulundurarak öğreniyor. Buna göre 30 ya da daha az hamlede Rubik küpünü çözebiliyor. Amaç yapay zeka Rubik küpünü kendi kendine çözdükten sonra daha karmaşık problemlerde de bu yöntemi uygulamak

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği