Rubik Küpü’nü 0,38 saniyede çözen robot

Bir robot, bir Rubik Küpü'nü bir saniyeden kısa sürede çözmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gelecek nesiller 2018 yılını düşündüğünde ne hatırlayacak? Bir Rubik Küpü bir saniyeden kısa sürede çözen bu inanılmaz robot dışında pek bir şey hatırlamayabilirler. Videoda çözülmemiş haldeki Rubik Küpü’nü görüyoruz. Daha sonra işin içine aktüatörler giriyor ve biz ne olup bittiğini anlayana kadar Rubik Küpü çözülüyor.

Ben Katz ve Jared Di Carlo tarafından oluşturulan projede 6 adet motor, 2 adet PlayStation Eye kamera bulunuyor. Mekanizma küpe bakıp, nasıl çözüleceğini anlayıp, bir saniyeden kısa bir sürede çözüyor. Ekip, özel bir pano kullanarak her bir motorun bağımsız şekilde açılıp kapanmasını sağladı. Bu özellik, motorların aynı anda aktif hale gelip Rubik Küpü’nü patlatmasını önlemek için gerekliydi. Mekanizma, küpü 21 hamlede çözebilmek için min2phase algoritması kullandı. Sonuç olarak da ortaya 2018’in en çarpıcı başarılarından biri çıktı. Şimdi yapılması gereken; Elon Musk’ın Rubik Küpü uzaya götürüp orada çözerek zaten heyecanlı olan yarışı biraz daha alevlendirmesi.

Kaynak: Tech Crunch

Ben Katz ve Jared Di Carlo 2018'in en çarpıcı başarılarından birine imza attı. İkili, bir Rubik Küpü'nü 0,38 saniye içinde çözebilen bir mekanizma oluşturdu. Mekanizma küpe bakıp, nasıl çözüleceğini anlayıp, biz ne olup bittiğini anlayamadan küpü çözüyor. Ekip, özel bir pano kullanarak her bir motorun bağımsız şekilde açılıp kapanmasını sağladı. Bu özellik, motorların aynı anda aktif hale gelip Rubik Küpü'nü patlatmasını önlemek için gerekliydi. Mekanizma, küpü 21 hamlede çözebilmek için min2phase algoritması kullandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği