Yapay zeka tamamıyla yeni bir spor branşı tasarladı

Tasarım ajansı AKQA, tamamıyla yapay zeka tarafından tasarlanmış ilk spor branşı Speedgate'i tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde yer alan spor branşları yüzlerce yıllık kültürel kökenlere dayanıyor. Bu sayede oluşan birikimle tanınırlıklarını ve popülaritelerini koruyorlar. Bir tasarım ajansı olan AKQA ise olaya farklı bir perspektiften yaklaşmış. Bir yapay zekanın sinir ağını, halihazırda bulunan 400 farklı sporun verileri ile beslemiş ve yapay zekanın yeni bir spor branşı oluşturmasını istemişler. Böylece ortaya Speedgate çıkmış. Speedgate, bir yapay zeka tarafından oluşturulmuş ilk spor olarak kayıtlara geçti.

Altışarlıktan iki takım!

Aslında Speedgate, ragbi ve quidditch karışımına lakros eklemek gibi. Oyun ragbi topuyla, altışar kişiden oluşan iki takım arasında oynanıyor. Takımların koruması gereken birer kale dışında sahanın merkezinde bir kale daha mevcut. Merkezde bulunan kaleyi pas veya vuruşla geçen ekip, rakip kaleye skor yapma hakkını elde ediyor. Topu vuruşla kaleden geçirmek 2 puan değerindeyken pasla sekme yaparak kaleden geçirmek 3 puan ile değerlendiriliyor. Oyunun temeli ise topun durmaması ve sürekli hareket etmesi üzerine kurulu. Ayrıca Speedgate’te itme, vurma ya da tekme atma kural dışı. 7 dakikalık 3 bölümden oluşan müsabakaları 2 hakem yönetiyor.

Sıra dışı bir sürecin sonucu

Yapım sürecine gelirsek, AKQA ekibi 400 farklı branşın verisini yapay zekaya yükledikten sonra ihtimaller arasında “patlayan frizbiler” gibi birçok anlamsız branş da oluşmuş. Belirli elemeler sonunda finale kalan üç branş arasından Speedgate zafere ulaşmayı başarmış. Ekip oyunun logosunu belirlemek için de aynı metodu kullanmış. Hatta dilimize çevrildiğinde iyice anlamsızlaşan “face the ball to be the ball to be above the ball” (topun üstünde olmak için, top olmak için, topla yüzleş) gibi garip bir sloganları dahi bulunuyor.

Yaz ligi için başvuru

Kaliforniya menşeli şirket bununla da sınırlı kalmayıp oyuna bir yaz ligi hazırlamak adına Oregon Sports Authority (spor organizasyonlarının yapılmasına destek sağlayan bir oluşum) ile temas haline geçmiş. Ekip bu yeni oyunun günümüzün popüler sporlarına rakip olamayacağının bilincinde. Ancak kültürel bağları ve birikimle oluşan yapısı sebebiyle baştan sona insan hakimiyetinde bulunan bir alanda bile Speedgate’in, yapay zekanın ne kadar yararlı olabileceğini göstermesi onlar için önemli bir mutluluk kaynağı.

Kaynak: Engadget

Bir tasarım ajansı olan AKQA halihazırda bulunan 400 farklı sporun verilerini bir yapay zekaya yükleyerek, tamamıyla yapay zeka tarafından tasarlanmış yeni bir spor branşı elde etti: Speedgate. Altışar iki takımdan oluşan bu yeni oyun, ragbi topuyla oynanıyor. Yedişer dakikalık üç bölümden oluşan oyunu iki hakem yönetiyor. Müsabaka süresince topun sürekli hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca itme, vurma veya tekme atma yasak. Kalifornia menşeli şirket branş için bir yaz ligi düzenlemeye hazırlanıyor. Speedgate belki popüler sporların yerini alamayacak ancak yapay zekanın yararlı işlerinden biri olduğu da aşikar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği