Yapay zeka siyasete de el attı

Şimdilerde sorulardan kaçmayan yeni bir politikacı var: SAM...

Haber Özeti

Tam Sürüm

Politikacılar için belki de en zor iş farklı soruları cevaplandırmak. Şimdilerde sorulardan kaçmayan yeni bir politikacı var: SAM. Yeni Zelanda’da yaşayan Girişimci Nick Gerritsen tarafından tasarlanan yapay zeka temelli ‘politikacı botu’ seçmenlerin istekleri, politikacıların sözleri ve neler başardıkları arasındaki farkı ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

SAM’in amacı Yeni Zelanda vatandaşlarını temsil etmek ve bunu seçmenlerin katkılarıyla başarmak. SAM’i diğer politikacılardan ayıran en büyük özelliğiyse seçmenlerle sosyal medya aracılığıyla her zaman ve her yerde sohbet edebilmesi. SAM konuştuğu seçmenlerin görüşlerini, bakış açılarını ve potansiyel kararlarını daha iyi bir politika üretebilmek için analiz edebiliyor.

SAM’in iletişim becerilerinin gelişmekte olduğunu ve bunun kullanıcılar yardımıyla olduğunu belirtmekte fayda var. Girişimcinin asıl hedefiyse 2020 yılında yapılacak Başbakanlık seçimlerinde görev alması. Siz de yeni politikacı SAM ile konuşmak isterseniz linke tıklayarak konuşmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Springwise

Politikacılar için belki de en zor iş farklı soruları cevaplandırmak. Şimdilerde sorulardan kaçmayan yeni bir politikacı var: SAM. Yeni Zelanda’da yaşayan Girişimci Nick Gerritsen tarafından tasarlanan yapay zeka temelli ‘politikacı botu’ seçmenlerin istekleri, politikacıların sözleri ve neler başardıkları arasındaki farkı ortadan kaldırmak için kullanılabilir. SAM’in amacı Yeni Zelanda vatandaşlarını temsil etmek ve bunu seçmenlerin katkılarıyla başarmak. SAM’i diğer politikacılardan ayıran en büyük özelliğiyse seçmenlerle sosyal medya aracılığıyla her zaman ve her yerde sohbet edebilmesi. SAM konuştuğu seçmenlerin görüşlerini, bakış açılarını ve potansiyel kararlarını daha iyi bir politika üretebilmek için analiz edebiliyor.

2 Yorum

  • Bunun chatbotlardan bir farkı yok bence. Sadece kodlaması temeli siyaset üzerine geliştirilmiş, özelleştirilmiş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği