Yapay zeka destekli protez, tekrar yürümeye başlama süresini kısaltıyor

Araştırmacıların geliştirdiği yapay zekalı bir robotik diz sayesinde kullanıcılar 10 dakika içinde yeni bacaklarına alışabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotik uzuvlar sağlanan engelli kişiler genellikle bu uzuvları hemen kullanmaya başlayamıyor. Saatlerce süren denemeler ve el ile yapılan düzeltmelerin ardından protezin kişinin hareketlerine uygun hale gelmesi sağlanıyor. Bazen kullanıcının yeni değişiklikler için tekrar laboratuvara dönmesi gerekebiliyor. Neyse ki yakında tüm bunlar son bulabilir. Araştırmacıların geliştirdiği yapay zekalı bir robotik diz sayesinde kullanıcılar 10 dakika içinde yeni bacaklarına alışabiliyor. Deneme yanılma algoritması kullanan sistem algılayıcılardan gelen verilerdeki örüntüleri belirliyor. Böylece düzgün ve sorunsuz yürüme hareketlerine göre kendisini ayarlayabiliyor.

İnsanların fiziksel olarak bağlı bulunmasını gerektiren eğitim sisteminin kısıtlamaları olsa da bu yeni sistem hiç de hafife alınacak bir gelişme değil. Yapay zeka bir alanda uzmanlaşmak için dilediği kadar deneme yapabiliyor ancak engelli kişilerin 15-20 dakikadan sonra durması gerekiyor. Ayrıca kullanıcıyı tehlikeye sokacak durumlardan da kaçınmak gerekiyor. Sistem hatalardan öğrendiği için kullanıcının yere düşmesi çok kullanışlı veriler elde edilmesini sağlayabilir ancak bu, kullanıcı için çok da keyifli bir deneyim olmayacaktır.

Henüz hazır değil

Sistem henüz gerçek dünyada kullanıma hazır değil. Bilimcilerin bu cihazı eğimli yollarda, merdivenlerde ve zorlu zeminlerde test etmesi gerekiyor. Ayrıca sistem kablolu olarak çalıştığı için kullanıcının deneyler için laboratuvara gelmesi gerekiyor. Yine de bu çığır açan bir buluş olabilir. Engelli kişiler kliniklerde daha az vakit geçirerek özgürlüklerinin tadını daha fazla çıkarabilir. Ayrıca kablosuz bir versiyon üretilirse, kullanıcıların geri gelmesine de gerek kalmaz. Protezlerini günlük kullanıma uygun olacak şekilde ayarlayıp hayatlarına devam edebilirler.

Kaynak: Engadget

Araştırmacıların geliştirdiği yapay zekalı bir robotik diz sayesinde kullanıcılar 10 dakika içinde yeni bacaklarına alışabiliyor. Deneme yanılma algoritması kullanan sistem algılayıcılardan gelen verilerdeki örüntüleri belirliyor. Böylece düzgün ve sorunsuz yürüme hareketlerine göre kendisini ayarlayabiliyor. Normalde saatlerce süren yorucu denemeler yeni sistem sayesinde dakikalar içinde tamamlanabiliyor. Ancak sistem henüz günlük kullanıma hazır değil. Araştırmacıların sistemi farklı zeminlerde de denemesi ve kablosuz olarak çalışabilir hale getirmesi gerekiyor.Yorumunuz: