Yağmur toplayan çift çatılı evler

İranlı BMDesign Studio tarafından, kurak iklimlere özel olarak tasarlanan Concave Roof (Obruk Çatı) sistemi, birbiri üzerinde duran iki kubbeden oluşuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İranlı BMDesign Studio tarafından, kurak iklimlere özel olarak tasarlanan Concave Roof (Obruk Çatı) sistemi, birbiri üzerinde dengede duran iki kubbeden oluşuyor. Üstteki, ters duran kubbe, her türlü yağışın toplanması için bir kap görevi görüyor. Çok yüksek sıcaklıkları görebilen ülkeler, hızlı buharlaşma oranlarına da sahip. Bu sebeple yağışların hızlı bir şekilde toplanması önem arz ediyor.

En düşük miktardaki yağmur yağışı bile kabın içinde birikiyor ve merkezdeki delikten, yapının duvarlarının içindeki borulara aktarılıyor. Su burada evin soğutulması amacıyla kullanılıyor. Çift kubbeli çatı sistemi de eve fazladan gölge sağlayarak ve her türlü rüzgardan istifade edilmesine olanak vererek evi serinletiyor. Stüdyo, kendi kendini soğutabilen evlerin bir sonraki aşamada yarısı suyun altında olacak şekilde de inşa edilebileceğini düşünüyor.

Yeni tasarımlarla gelen konfor

Dünya genelinde yenilikçi tasarımcılar, zorlayıcı iklimlerde daha konforlu ve etkili bir yaşam sağlayacak çözümler arıyor. Yeni güneş panelleri artık temiz içme suyu sağlayabiliyor ya da Bangladeş’te ev yapımı klimalar evleri 5 dereceye kadar soğutabiliyor. Farklı materyallerin farklı iklimlerde rahat yaşam sağlamak üzere yaratıcı tasarımlarda kullanılmasıyla gelecek çok daha konforlu olacak. Belki bu teknolojiler, iklimi Dünya’dan çok farklı olan diğer gezegenlerde de hayatta kalabilmek için kilit rol oynayacak.

Kaynak: Springwise

İranlı BMDesign Studio tarafından, kurak iklimlere özel olarak tasarlanan Concave Roof (Obruk Çatı) sistemi, birbiri üzerinde dengede duran iki kubbeden oluşuyor. Üstteki, ters duran kubbe, her türlü yağışın toplanması için bir kap görevi görüyor. En düşük miktardaki yağmur yağışı bile kabın içinde birikiyor ve merkezdeki delikten, yapının duvarlarının içindeki borulara aktarılıyor. Su burada evin soğutulması amacıyla kullanılıyor. Çift kubbeli çatı sistemi de eve fazladan gölge sağlayarak ve her türlü rüzgardan istifade edilmesine olanak vererek evi serinletiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği