Yağlı boya tabloları andıran sualtı fotoğrafları

Görsel sanatçı Christy Lee Rogers su altında çektiği fotoğraflarla barok dönemin yağlı boya tablolarının özelliklerini objektife aktarıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Barok döneme ait resimler muhteşem kompozisyonları ve uhrevi ışık kullanımı ile bilinir. Böyle bir estetiğe sadece yağlı boya ile ulaşılabileceğini düşünebilirsiniz ancak görsel sanatçı Christy Lee Rogers, Muses adlı dinamik fotoğraf serisinde, su altı fotoğrafçılığının da aynı derecede güçlü olabileceğini gösterdi.

Birbirine geçmiş figürler ve akışkan kumaşlardan oluşan fotoğrafların her biri 17. yüzyıl resimlerinin canlanmış versiyonları gibi görünüyor. Muses, barok dönemin ustalarının özelliklerini bir arada barındırıyor. Caravaggio’nun ışık ve gölge zıtlıkları, Gentileschi’nin harekete odaklanan resimleri ve Rubens’in zengin renk paletinden esintiler fotoğraflarda görülebiliyor. Bu sanatçıların aksine Rogers’ın sahneleri gösterişli binalarda ya da mitolojik ortamlarda değil, tamamen su altında yer alıyor.

Hayatından ilham aldı

Serideki her bir fotoğraf geceleyin aydınlatılmış bir havuzda çekildi. Bu eşsiz ortam fotoğraflara yumuşak, fırça darbesini andıran niteliği veriyor ve Rogers’ın su içinde dönüp çırpınan modellerini ışık içinde yıkamasını sağlıyor.

Bu serbestçe dalgalanma konsepti Rogers’ın kendi yaşamından ilhamla hazırlandı. Kısa süre içinde çok fazla kayıp yaşayan sanatçı işinin içine ‘dalması’ gerektiğini hissetti ve bu his fotoğraf serisinin ortaya çıkması için ilham verdi. Photofairs’e konuşan Rogers “Her gün benim son günüm olabilir. Eğer bugün yapabileceğim her şeyi yapmadığımı düşünürsem kendimi asla affetmezdim. Bu düşünce Muses serisinin temelini oluşturuyor ve benim için itici bir güç görevi görüyor.” dedi.

Kaynak: MyModernMet

Barok döneme ait resimler muhteşem kompozisyonları ve uhrevi ışık kullanımı ile bilinir. Böyle bir estetiğe sadece yağlı boya ile ulaşılabileceğini düşünebilirsiniz ancak görsel sanatçı Christy Lee Rogers, Muses adlı dinamik fotoğraf serisinde, su altı fotoğrafçılığının da aynı derecede güçlü olabileceğini gösterdi. Bu eşsiz ortam fotoğraflara yumuşak, fırça darbesini andıran niteliği veriyor.2 yanıt

  1. mobilsanat avatarı

    su altı fotografları değil aslında, dikkat ederseniz objeler su altında ama fotograf su üzerinden çekiliyor, yoksa o görülerin birkısmını su altında elde etmek pek mümkün değil. havuzun üzerinden çekilmiş :)

Yorumunuz: