Winamp eski günlerine dönebilir

Efsane medya oynatıcısı Winamp’ın, Windows 10 gibi en son işletim sistemleri ile uyumlu yeni sürümü sızdırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Winamp’ın adını andığınızda nostalji dalgaları da beraberinde geliyor. Bir zamanlar Windows Media Player ve iTunes’a tek alternatif olan medya oynatıcısı son olarak 2013’te güncellendikten sonra 5 yıldır Winamp’ın herhangi bir yeni sürümü çıkmamıştı. 2014’te Winamp’ı satın alan Radionomy şirketinin bu programa yatırım yapacağı düşünülmüyordu ancak geçtiğimiz günlerde sızan yeni bir versiyon, Winamp’ın geri dönebileceğini işaret ediyor.

1997’de Nullsoft tarafından geliştirilen Winamp 1999’d AOL tarafından satın alınmış, 15 yıl sonra da Radionomy’ye satılmıştı. Radionomy satın aldıktan sonra Winamp’ın yeni güncellemelerle geri döneceği belirtilmiş ancak bu alanda herhangi bir gelişme yaşanmayınca yazılım dünyası Winamp’ın yasını tutmaya başlamıştı.

Yeni işletim sistemleri ile uyumlu sürüm

Halen indirilebiliyor olsa da Winamp, Windows 10 gibi en yeni işletim sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışmıyor. Yeni sızdırılan değişiklik kaydında ise 5.8 versiyonunun Microsoft’un en son işletim sistemleri ile uyumlu olacağı ve bazı sorunların da çözüldüğü belirtiliyor.

Winamp 5.8 Windows Audio’yu desteklemenin yanı sıra Windows 8.1 ve 10 işletim sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Hafıza sızıntısı, bazı MP3 dosyalarını oynatırken yaşanan çökme ve uzun yükleme süresi gibi bir çok sorun da giderilmiş durumda. Şirket ayrıca medya oynatıcının bazı ses çözümleyicilerini de güncelleştirdi ya da yenileriyle değiştirdi.

Tüm özellikler ücretsiz

En önemli değişikliklerden biri de Pro seçeneğinin tamamen kaldırılması. Böylece Winamp’ın tüm özelliklerine ücretsiz olarak ulaşılabilecek. Yani Winamp, popülerliğini borçlu olduğu ücretsiz yazılım modeline geri dönüyor.

Sızdırılan son sürüm aslında şu anda internette bulunabiliyor ancak antivirüs programları bu yazılımın güvenli olmadığını söylüyor. Bunun sebebi bazı özelliklerin henüz tamamlanmamış olması olabilir ya da Winamp’ı sızdıranlar programla birlikte kötü amaçlı yazılımları da bilgisayarınıza yüklemek istiyor olabilir. Radionomy henüz Winamp’ı resmi olarak yayımlamadı. Bu yüzden internette paylaşılan sızdırılmış versiyonu kullanmak riskli olabilir.

Kaynak: Digital Trends

Bir zamanlar Windows Media Player ve iTunes’a tek alternatif olan medya oynatıcısı son olarak 2013’te güncellendikten sonra 5 yıldır Winamp’ın herhangi bir yeni sürümü çıkmamıştı. 2014’te Winamp’ı satın alan Radionomy şirketinin bu programa yatırım yapacağı düşünülmüyordu ancak geçtiğimiz günlerde sızan yeni bir versiyon, Winamp’ın geri dönebileceğini işaret ediyor. Sızdırılan 5.8 sürümünün Windows 10 gibi en yeni işletim sistemleriyle uyumlu olduğu ve önceki sürümlerde bulunan bazı sorunların giderildiği belirtiliyor. Yeni Winamp’ta bütün özellikler ücretsiz olacak.



Bir yanıt

  1. Kaan Yil avatarı
    Kaan Yil

    Ücretsiz olmaktan fazlasına ihtiyaçları olacak. Yine de herkesin meraktan kuracağı gerçek :)

Yorumunuz: