Facebook sahte Instagram beğenisi satan şirketi mahkemeye verdi

Facebook, Yeni Zelanda’da Social Media Series Limited adlı bir şirkete, kullanıcılara beğeni, takipçi ve izlenme sattığı gerekçesiyle dava açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook sahte Instagram beğenilerine savaş açtı. Sosyal medya şirketi ABD federal mahkemesine açtığı davada, Yeni Zelanda’dan Social Media Series Limited adlı bir şirketi ve şirketin üç yöneticisini farklı internet siteleri ve şirketleri kullanarak Instagram kullanıcılarına sahte beğeni, görüntüleme ve takipçi satmakla suçladı. Bu işlemler SocialEnvy.co ve Likesocial.co gibi internet siteleri üzerinden gerçekleştirdi.

Dava dosyasında “Yürüttükleri işlerle şüpheliler, gerçek olmayan Instagramm kullanıcıları aracılığıyla Instagram kullanıcılarına sahte etkilerde bulunma girişimiyle çıkar elde ederek Instagram’ın hizmetlerine müdahalede bulundular ve bulunmaya devam ediyorlar. Temmuz 2018’den bu yana bu kişiler Facebook ve Instagram’ı zarara uğratarak kendilerine 9 milyon 430 bin Dolar gelir sağladılar.” denildi.

Facebook Temmuz ve Aralık aylarında şirketin yöneticilerinden iki tanesine faaliyetleri durdurma ve şirketi kapatma talimatı göndermişti.

Paylaşılan fotoğraflar anında beğeniliyordu

Dava dosyasına göre takipçi, görüntülenme ve beğeni sayılarını artırmak isteyen Instagram kullanıcıları Social Media Series’e bağlı çeşitli internet siteleri üzerinden ödeme yaparak otomatik olarak sahte beğeni satın alabiliyordu. Ödeme yapan kullanıcılar yeni bir fotoğraf paylaştıklarında anında satın aldıkları beğeniler fotoğrafın altında görünüyordu. Kullanıcılar, istedikleri beğeni sayısına göre haftalık 10 Dolar ila 99 Dolar ödeme yaparak beğeni satın alabiliyordu. Facebook saniyeler içinde 500 beğeni alan kullanıcıları örnek olarak gösterdi.

Facebook kendi platformları üzerinde sahte etkileşim satan bireyler ve şirketler için birden fazla dava açtı. Mart ayında Çin’deki dört adet şirkete ve üç kişiye sahte hesap beğeni ve takipçi sattıkları için dava açılmıştı. Facebook’un Genel Danışman Yardımcısı Paul Grewal “Dava açarak bu tarz sahtecilik eylemlerine hoşgörü göstermediğimizi ve platformumuzun bütünlüğünü koruyacağımızı yeniden ifade etmiş olduk.” dedi.

Kasım 2018’de Instagram, sahte beğeni için ödeme yaptığı tespit edilen kullanıcıları hedef alacağını söylemişti. Yayımlanan blog yazısında “Bu servisleri kullanan hesapları belirlemek için makine öğrenimi araçları geliştirdik. Bu tarz davranışlar topluluğumuz için olumsuz bir durum ve doğal olmayan yollarla beğeni, takip ve yorum sağlayan üçüncü parti uygulamalar topluluk ve kullanım kurallarımızı ihlal ediyor.” dendi.

Bu tarz şirketlere karşı savaş açıldı

Endüstride genel olarak ‘sosyal medya kara borsasına’ yönelik bir çaba görülüyor. New York Times’ın haberine göre Devumi LLC adlı (şimdi kapanmış olan) bir şirketin en yoğun zamanlarında 200 binden fazla müşterisi vardı. Bu müşteriler arasında televizyon yıldızları, profesyonel sporcular, komedyenler, TED konuşmacıları, papazlar ve modeller de yer alıyordu. Tüm bu kişiler internet üzerinden takipçi satın almıştı. Bu şirketin davası Ocak ayında sonlandı.

Twitter’ın da sahte hesaplar konusunda gelen tepkilerin ardından bu hesapları kaldırmak için çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Kaynak: Business Insider

Facebook sahte Instagram beğenilerine savaş açtı. Sosyal medya şirketi ABD federal mahkemesine açtığı davada, Yeni Zelanda’dan Social Media Series Limited adlı bir şirketi ve şirketin üç yöneticisini farklı internet siteleri ve şirketleri kullanarak Instagram kullanıcılarına sahte beğeni, görüntüleme ve takipçi satmakla suçladı. Dava dosyasında şirketin ve yöneticilerinin çalışmaları ile Facebook’a ve Instagram’a zarar vererek 9 milyon 430 bin Dolar maddi kazanç sağladığı belirtildi.Yorumunuz: