WhatsApp mesaj iletme sınırını azaltıyor

WhatsApp, yalan haberlerin yayılmasını engellemek için, kullanıcıların kendilerine gelen mesajları başkalarına iletmesini sınırlama kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

WhatsApp kullanıcıların kendilerine gelen mesajları başkalarına iletmesini sınırlama kararı aldı. Artık mesajlar en fazla 5 kişiye iletilebilecek. Kısıtlamanın sebebi, platform üzerinden paylaşılan yalan haberlerin yayılma hızını azaltmak. Reuters değişikliğin Pazartesi’den itibaren uygulanmaya başladığını belirtti.

Facebook üzerinden yayılan yalan haberler ABD’de büyük tartışmalara sebep olurken WhatsApp üzerinden yayılanlar dünyanın başka bölgelerinde etkisini gösterdi. Brezilya’da ülkenin Ekim ayındaki başkanlık seçimleri sırasında oy verme hakkındaki yanlış bilgiler, komplo teorileri ve adaylar hakkındaki yalan hikayeler ağ üzerinde hızla yayıldı. Brezilya’daki siyaset içerikli gruplarda paylaşılan görseller hakkında yapılan bir çalışmada, en çok paylaşılan 50 görselin yarısından fazlasının insanları yanlış yönlendirdiği belirlendi. Çoğu görselin tamamen yalan olduğu bazılarının da bağlamdan ayrı olarak kullanıldığı belirtildi.

İlk sınırlama değil

WhatsApp geçtiğimiz Temmuz ayında mesaj iletme sınırını 256’dan 20’ye düşürmüştü. 5 kez iletme sınırı ise bir süredir Hindistan’da deneniyordu. Ayrıca iletilen mesajlar yine Temmuz ayından bu yana orijinal mesaj olmadıklarına dair etiketlenmeye başladı. Hindistan’da bazı kişilerin çocuk kaçırdıklarına dair asılsız iddiaların WhatsApp üzerinden yayılmasının ardından bu kişilerin öldürülmesi, mesaj iletme sınırının getirilmesine sebep oldu.

Mesaj iletimine getirilen sınır belki yanlış bilgilerin yayılmasını biraz azaltacak ancak bu düzenleme sanıldığı kadar sınırlayıcı olmayacak. Sonuçta kullanıcılar mesajları gruplara da iletebilecek. Her bir grupta en fazla 256 kişi olabiliyor. Yani 5 farklı gruba iletilen bir mesaj, tek kişi tarafından yaklaşık 1300 kişiye ulaştırılabilir.

WhatsApp sınırın 5’e düşürülmesi ile birlikte yanlış bilgilerin yayılmasında herhangi bir düşüş yaşanıp yaşanmadığına dair herhangi bir veri paylaşmadı.

WhatsApp’ta mücadele daha zor

Yanlış bilgilerin yayılması ile savaşmak WhatsApp üzerinde çok daha zor. Facebook’ta yayılan bilgiler herkese açık olduğu için grup yöneticileri ya da Facebook görevlileri bu mesajları kontrol edebiliyor. Ancak WhatsApp üzerinden paylaşılan bilgiler özel mesaj yoluyla paylaşıldığı için bu mesajları incelemek ve müdahalede bulunmak mümkün olmuyor.

Kaynak: The Verge

WhatsApp kullanıcıların kendilerine gelen mesajları başkalarına iletmesini sınırlama kararı aldı. Artık mesajlar en fazla 5 kişiye iletilebilecek. Kısıtlamanın sebebi, platform üzerinden paylaşılan yalan haberlerin yayılma hızını azaltmak. Reuters değişikliğin Pazartesi'den itibaren uygulanmaya başladığını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği