Walmart çalışanlarının eğitimi için 17 bin sanal gerçeklik başlığı satın alıyor

Walmart Oculus Go'yu ve STRIVR yazılımını ABD'deki mağazalarında çalışan bir milyonun üzerindeki çalışanını eğitmek için kullanacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tek başına kullanılabilen sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Go’nun erişilebilirliği sayesinde Walmart bu donanımı ve STRIVR yazılımını ABD genelindeki mağazalarında çalışan bir milyonun üzerindeki çalışanını eğitmek için kullanacağını açıkladı. Perakende satış markası,  tüm çalışanlarının şirketin tesislerinde sanal gerçeklik eğitimlerine erişimi olacağını belirtti.

Yıl sonuna kadar Walmart 17 bin adet sanal gerçeklik başlığını ABD’deki mağazalarına dağıtacak. SuperCenter’lara dört, mahalle mağazalarına ve indirim marketlerine iki adet Oculus Go verilecek. Başlıklar yaklaşık 5 bin farklı noktada bir milyonun üzerinde çalışana ulaşacak ve öncelikli olarak yeni teknolojiler, uyumluluk ve ‘yumuşak yetenekler’ (empati ve müşteri hizmetleri gibi) eğitimi için kullanılacak.

Denemeler başarılı geçti

Tam ölçekli dağıtımın öncesinde Walmart ve STRIVR on mağazada VR eğitimi için pilot test uyguladı. Çalışanlar bu test sırasında yeni internetten sipariş uygulaması Pickup Tower henüz fiziksel olarak faaliyete geçmeden, bu sistemi sanal gerçeklik üzerinden deneyimledi. STRIVR yazılımı ayrıca şirketin yöneticilerini ve müdürlerini de eğitmek için kullanılıyor. Şimdiye dek Walmart’ın kullandığı 45’ten fazla modül geliştirildi.

Walmart bu derslerin sahada, müşteriyle muhatap olan çalışanlara erişebileceğini düşünüyor. Geçmişte şirketin yaşadığı müşteri ilişkileri sorunları göz önüne alındığında bu uygulama işe yarayabilir. Walmart, US Academies Kıdemli Yöneticisi Andy Trainor “Bir modülü VR başlığı ile izlediğinizde beyniniz sanki o durumu gerçekten yaşamışsınız gibi çalışıyor. Ayrıca sanal gerçeklik eğitiminin özgüveni ve müşteriyi elde tutma oranlarını yüzde 10 ila 15 artırdığını gördük.” diyor.

STRIVR Walmart’ın bu platformu ‘mağaza operasyonlarının her alanında sanal eğitimler yaratmak, yönetmek ve uygulamak için kullanacağını söylüyor. Bu uygulamalara sanal gerçeklik gözlüğünü kimin nasıl kullandığını gözlemlemek ve eğitim sırasında ortaya çıkan davranışları genel örüntüleri incelemek de dahil. Şimdi kulağa biraz rahatsız edici gelse de iş eğitimi alanında sanal gerçeklik kullanımı yaygınlaştıkça bu tarz uygulamalar daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayacak. Bir çok kişinin sanal gerçekliğe ilk kez iş yerinde maruz kalması ile hem evde hem de iş yerinde sanal gerçeklik kullanımının da artması bekleniyor.

Kaynak: Venture Beat

Walmart Oculus Go sanal gerçeklik başlığını ve STRIVR yazılımını ABD'deki mağazalarında çalışan bir milyonun üzerindeki çalışanını eğitmek için kullanacağını açıkladı.Yıl sonuna kadar Walmart 17 bin adet sanal gerçeklik başlığını ABD'deki mağazalarına dağıtacak. Başlıklar yaklaşık 5 bin farklı noktada bir milyonun üzerinde çalışana ulaşacak ve öncelikli olarak yeni teknolojiler, uyumluluk ve 'yumuşak yetenekler' (empati ve müşteri hizmetleri gibi) eğitimi için kullanılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği