Vücut direncini artıran probiyotik bira

Singapur Ulusal Üniversitesinden araştırmacılar, bağışıklığı artıran ve mide sağlığını geliştiren probiyotik ekşi bira üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur Ulusal Üniversitesinden araştırmacılar, bağışıklığı artıran ve mide sağlığını geliştiren probiyotik ekşi bira üretti. Probiyotik olarak Lactobacillus paracasei L26 adlı bakteriyi bünyesinde barındıran bira, toksinleri ve virüsleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini düzenliyor.

Üniversitenin Yiyecek Bilimi ve Teknolojisi Bölümü öğrencisi Chan Mei Zhi Alcine, “Probiyotiklerin sağlığa faydaları biliniyor. İyi bakteriler tükettiğimiz pek çok mayalanmış gıdada bulunurken, piyasada hiç probiyotik içeren bira yok. Birada yeterli sayıda canlı probiyotik geliştirmek zorlu bir görevdi çünkü biradaki şerbetçiotu asitleri probiyotiklerin hayatta kalmasına ve gelişmesine engel oluyor. Probiyotik tüketerek sağlıklı bir diyete sahip olabileceğimize inanan birisi olarak benim için bu konuyu bitirme projesi olarak seçmek doğal bir tercihti.” şeklinde konuştu.

Bira üretim süreci yeniden düzenlendi

Araştırmacılar probiyotik ve mayayı saf kültürler halinde geliştirdi ve geleneksel bira üretim ve mayalandırma sürecini, canlı probiyotik sayısını koruyacak ve artıracak şekilde değiştirdi.

Chan: “Bu birada, probiyotik mikroorganizma olarak laktik asit bakterisi kullandık. Maltta bulunan şekeri kullandığı için ekşi tadı olan laktik asit üretiyor. Böylece biranın keskin ve mayhoş bir tadı oluyor. Yaklaşık bir ayda hazır hale gelen son ürünün alkol oranı yaklaşık yüzde 3,5.

Araştırma ekibi, probiyotik ekşi bira üretiminde kullanılan tarifin patentini aldı.

Kaynak: United Press International

Singapur Ulusal Üniversitesinden araştırmacılar, bağışıklığı artıran ve mide sağlığını geliştiren probiyotik ekşi bira üretti. Probiyotik olarak Lactobacillus paracasei L26 adlı bakteriyi bünyesinde barındıran bira, toksinleri ve virüsleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini düzenliyor. Chan Mei Zhi Alcine adlı öğrencinin bitirme projesi olarak geliştirdiği bira yüzde 3,5 oranında alkol içeriyor.

1 Yorum

  • Bu sıcakta denemek isterdim, hem vücut direncimi arttırır, hem de serinlerdim. Normal biralar sıcakta insanı mayıştırıyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği