Vietnam’ın ilk otomobilinin tasarımları gün yüzüne çıktı

Vietnam'ın ilk (ve tek) otomobil üreticisi VinFast, tasarımını vatandaşlarına danışarak belirlediği otomobilleri 2 Ekim'de tanıtacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vietnam’ın ilk (ve tek) otomobil üreticisi VinFast, ilk otomobillerinin tasarımını belirlemek için vatandaşların fikrini aldı. Yapılan oylamanın ardından en yüksek oyu alan bir adet sedan ve bir adet SUV modelinin görsellerini paylaşan VinFast, bu araçları 2 Ekim’de Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.

Araçlar resmi olarak İtalyan Pininfarina şirketi tarafından VinFast ile iş birliği halinde tasarlandı. Tasarım süreci başlamadan önce VinFast dört adet İtalyan tasarım şirketinden toplam 20 adet tasarım aldı. Daha sonra halka bu tasarımlardan hangisini en çok beğendiklerini sordu. 62 bin kişinin katıldığı oylamada aşağıdaki tasarımlar en fazla oyu aldı.

Her iki aracın da ön ızgarasında kromdan yapılmış V harfi görülüyor. Gündüz de çalışacak LED ışıklar ise italik bir F harfi görünümü oluşturuyor. Sedan modelin uzun ön kaputu ve yatay kaporta çizgileri bulunuyor. SUV’nin kaputu ise daha kaslı bir görünüme sahip.

General Motors geleneğinden geliyor

Vietnam’ın en büyük özel şirketlerinden Vingroup JS’nin bir markası olan VinFast, DNA’sında General Motors’un izlerini taşıyor. GM, Vietnam’daki operasyonlarını bu yıl VinFast’e sattı. Anlaşma kapsamında VinFast GM’in Hanoi’deki üretim tesislerini ve Chevrolet markasının Vietnam’daki dağıtım haklarını aldı.

VinFast’ın CEO’su Jim DeLuca da eski bir GM yöneticisi. Şirket Hanoi’deki tesisi kendi araçlarını üretmek için kullanacak. Ayrıca Hai Phong’da bir üretim tesisi daha kuruyor. Bu fabrikanın inşaatı 2017’de başladı.

Sedan ve SUV’lerin satışlarının 2019’un Eylül ayında başlaması bekleniyor. VinFast’in yolcu aracı ve elektrikli motor üretme planları bulunuyor.Bu araçlardan bazıları gelecekte yurt dışına da ihraç edilecek.

Kaynak: TechCrunch

Vietnam'ın ilk (ve tek) otomobil üreticisi VinFast, ilk otomobillerinin tasarımını belirlemek için vatandaşların fikrini aldı. Yapılan oylamanın ardından en yüksek oyu alan bir adet sedan ve bir adet SUV modelinin görsellerini paylaşan VinFast, bu araçları 2 Ekim'de Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtacak. Daha önce General Motors tarafından kullanılan bir fabrikada üretilen otomobiller 2019'un Eylül ayında satışa sunulacak.

3 Yorum

  • Tasarımı beğendim, kesinlikle çok iyi. Rusya ve Çin maalesef bu tasarım işini beceremiyor. Vietnam, savaştan bu yana bir hayli gelişme göstermiş, şehirlerinden sonra sıra otomotiv de…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği