Üzüntünün beyindeki yeri

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, insanlar üzgün hissettiği zaman beynin duygu merkezi ile hafıza merkezi arasında bir bağ olduğunu keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üzgün hissetmenin nasıl bir şey olduğunu biliyorsunuz. Ama yakın zamana kadar sinirbilimciler melankoli hissinin bilimsel bakış açısıyla nasıl göründüğünü konusunda çok az şey biliyordu. Beynin amigdala adlı bölümünün bu konuda bir rol oynadığını biliyorlardı ancak beyin taramaları, anlık duygusal değişiklikleri kaydedecek kadar hızlı değildi.

Bu durum, Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları epilepsi hastalarından oluşan 21 kişilik bir gruba, duygu durumlarını dikkatli bir şekilde kayıt altında tutmalarını söyleyince değişti. Bu hastalardan her birine, beyinlerindeki elektriksel aktiviteleri gözlemleyen küçük kablolar bağlanmıştı. Böylece bilimciler hastaların beyin aktivitesi ve duygu durumu arasındaki örüntüleri belirledi.

Amigdala ve hipokampus arasındaki bağ

Perşembe günü Cell dergisinde yayımlanan yazıda araştırmacılar umulmadık bulgularından bahsetti. Çoğu hastada beynin, amigdalayı (duygu değişikliklerini kontrol eden bölge) hipokampusa (anıları depolayan bölge) bağlayan sinir devresi ile üzüntü arasında bir bağlantı olduğu görüldü.

Araştırmacılardan Vikaas Sohal, daha önceden başınızdan geçen kötü şeyleri hatırlamakla üzüntü arasında bağlantı olmasının mantıklı olduğunu söyledi. Ancak tam olarak ne olduğu henüz doğrulanmış değil. Aradaki sinir bağının duygular anılara sebep olduğu için mi yoksa anılar duyguları canlandırdığı için mi oluştuğu hala bilinmiyor.

Yine de Sohal bir psikiyatrın üzüntü duyan hastalara ‘beyninde gerçekleşen bir olay sebebiyle kötü hissediyorsun’ diyebilmesinin oldukça etkili olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Futurism

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, insanlar üzgün hissettiği zaman beynin duygu merkezi ile hafıza merkezi arasında bir bağ olduğunu keşfetti. Yapılan deneyde, hislerindeki değişiklikleri kayıt altında tutan epilepsi hastalarının beyinlerindeki anlık değişiklikler ölçüldüğünde, beynin duygu değişimlerinden sorumlu merkezi amigdala ile anı depolama merkezi hipokampus arasında bir bağın harekete geçtiği gözlendi. Ancak duyguların mı bu bağı harekete geçirdiği yoksa bağın harekete geçmesi sebebiyle mi insanların üzgün hissettiği henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği