Uzun ve sağlıklı bir yaşam için karbonhidrat şart

Uzun süren ve çok sayıda insanı kapsayan bir araştırma, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrının günlük kalori ihtiyacımızın yarısını karbonhidratlardan almaktan geçtiğini gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Diyet yapan kişiler nasıl beslenmeleri konusunda birbiriyle çelişkili tavsiyelerle uğraşmak zorunda kalıyor. Suç ilk önce yağa atıldı. Daha sonra ise şekerden kaçınıp düşük karbonhidratlı yemenin makul olduğuna karar verildi. Ancak yakın zamanda The Lancet‘ta yayımlanan ve uzun bir araştırma sürecine sahip olan bir araştırma, her gün belirli miktarda karbonhidrat tüketmenin faydalı olabileceğini ortaya koydu. Araştırmanın öncüsü Kardiyolog ve Beslenme Araştırmacısı Sara Seidelmann’a göre sebze, tam tahıl, baklagil ve sert kabuklu yemişler gibi az işlem görmüş şeylerle beslenmek sağlıklı yaşlanma ile ilişkilendiriliyor. Bu da bir gün içinde aldığımız kalorilerin yaklaşık olarak yarısının karbonhidratlardan gelmesi gerektiğini gösteriyor.

Seidelmann araştırma için ABD’deki 15 bin 400 ve diğer birçok ülkedeki 432 binden fazla insanın beslenme biçimlerini inceledi. Ekip günlük kalorilerinin yaklaşık olarak yarısını karbonhidratlardan alanların daha uzun yaşamaya daha meyilli olduğunu ortaya koydu. Uzun lafın kısası; ne çok fazla ne de çok az karbonhidrat tüketmeliyiz. Araştırma gösteriyor ki bir tarafta çok fazla karbonhidrat tüketmek yüzünden sağlık sorunlarıyla karşılaşan insanlar var. Örneğin; besin olarak beyaz pirince ağırlık veren düşük gelirli ülkeler. Diğer tarafta ise çok az karbonhidrat tüketen kişiler var. Seidelmann’ın açıklamasına göre ölüm ihtimali en yüksek olan grup, beslenmelerindeki karbonhidrat ağırlıklı besinleri hayvansal yağlar ve proteinlerle değiştiren kişilerden oluşuyor.

Seidelmann’a göre tabağını et, tavuk, peynir gibi besinlerle dolduranlar ölüm risklerini artırmış oluyor. Araştırmacılar, yüzde 50-55 oranında karbonhidrat tüketen 50 yaşındaki bir insanın yaşamını 33,1 yıl uzatabildiğini, aynı yaşta olan ancak kalorisinin yüzde 30’unu karbonhidrattan alan başka bir insanın ise yaklaşık 29,1 yıl daha fazla yaşamaya meyilli olduğunu söylüyor. Önemli olan nokta, tabağınıza mümkün olduğunca sağlıklı, az işlem görmüş besinler koyabilmek.

Kaynak: Business Insider

Bir grup araştırmacı ABD’den 15 bin, diğer ülkelerden 432 bin kişiyi inceledikleri bir araştırma yaptı. Sonuç olarak günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 50-55’i kadarını karbonhidratlardan almanın en doğrusu olduğu ortaya kondu. Araştırmaya göre yüzde 50-55 oranında karbonhidrat tüketen 50 yaşındaki bir insan yaşamını 33,1 yıl uzatabiliyorken aynı yaştaki ancak kalorisinin yüzde 30’unu karbonhidrattan alan başka bir insan yaklaşık 29,1 yıl daha fazla yaşamaya meyilli oluyor.Bir yanıt

  1. deka avatarı
    deka

    selam uzun-ve-saglikli-bir-yasam-icin-karbonhidrat-sart in kaynagina yanlislikla zalim-robot-yoneticiler-konsantrasyona-olumlu-etki-ediyor/ kaynagi konulmus sanirim.

    Degistirebilirseniz merak edenler icin kaynagi guzel olur emeginize saglik

Yorumunuz: