Uzayda yeni bir ülke kuruluyor

Kanada, Romanya, Rusya ve ABD’den uzay bilimciler, Dünya’nın yörüngesinde Asgardia adında yeni bir ülke kurmak için harekete geçti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanada, Romanya, Rusya ve ABD’den uzay bilimciler, insanlığa Dünya’nın dışında yeni bir ülke kazandırmak için harekete geçti. Kuzey mitolojisinde adı geçen gök yüzündeki şehir Asgard’dan ilham alan projenin adı Asgardia olarak belirlendi. Eğer her şey amaçlandığı şekilde gerçekleşirse, Asgardia üzerinde binlerce insanın yaşadığı bağımsız bir ülke olacak.

Alanında uzman isimler

Çarşamba günü Paris’te düzenlenen bir basın toplantısında tanıtılan Asgardia projesinin ardında 5 ana isim yer alıyor: Igor Ashurbeyli, David AlexanderRam JakhuJoseph N. Pelton ve Dumitru-Dorin Prunariu. Projede lider rolünü üstlenen ve bağışlarıyla projeye destek olan Igor Ashurbeyli Azeri asıllı bir Rus iş adamı. Ashurbeyli daha önce Avusturya’da, Uluslararası Uzay Araştırmaları Merkezini (AIRC) kurmuş ve UNESCO’nun Uzay Bilimi Komitesine yönetici olarak seçilmişti.

David Alexander, Rice Üniversitesi’nde Uzay Enstitüsü başkanlığı yaparken, Ram Jakhu ise Kanada McGill Üniversitesinde Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsüne başkanlık ediyor. Joseph N. Pelton, George Washington Üniversitesi, Uzay ve İleri İletişim Araştırmaları Enstitüsü (SACRI) yöneticiliği yapıyor. Son olarak Dumitru-Dorin Prunariu, Romanyalı bir kozmonot.

Ekibin uzay konusunda oldukça bilgili ve deneyimli olduğu bir gerçek. Ancak yine de uzayda bir ülke kurmak söz konusu olunca akıllara pek çok soru işareti geliyor. Bu ülkenin nasıl kurulacağı, gerekli paranın nasıl sağlanacağı gibi sorular şimdilik yanıtlanmış değil. Ekip bir plan dahilinde hareket ettiklerini ancak şimdilik bu planın detaylarını açıklayamayacaklarını ifade ediyor.

İlk adım 18 ay içinde atılacak

Asgardia’nın tek seferde kurulması planlanmıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun çok daha büyük bir versiyonu olarak tasarlanan ülke için öncelikle yörüngeye bir uydu gönderilmesi, daha sonra bu uydunun etrafına bir ülke kurulması planlanıyor. Önümüzdeki 18 ay içerisinde uzaya gönderilmesi planlanan uydu, Asgardia’nın ilk yapı taşını oluşturacak.

İçinde maksimum 6 kişi barındırabilen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun, pek çok ülkenin güçlerini birleştirmesi ile 150 milyar dolara inşa edilebildiği göz önünde bulundurulduğunda, üzerinde binlerce kişinin yaşaması planlanan Asgardia’nın maliyeti tahmin bile edilemiyor. Ancak SpaceX, Blue Origin gibi özel uzay şirketlerinin uzaya malzeme taşıma maliyetlerini azaltmaya yönelik çabaları ile gelecekte bu tarz platformların daha uygun maliyete inşa edilebileceğini düşünmek mümkün. Yine de Asgardia projesi hala çok uzak bir hayal gibi görünüyor.

Dünya’yı koruyacak

Projenin amacının uzay madenciliği yapan ve Dünya’yı uzaydan gelebilecek doğal ya da insan yapımı tehlikelerden koruyan bir ülke kurmak olduğu ifade ediliyor. Bu ülke bilgi, zeka ve bilimi merkez alarak insan hayatına değer veren, özgürlükçü bir ülke olacak. İnternet sitesi üzerinden vatandaş toplayan Asgardia, ilk 100 bin kişiye vatandaşlık vereceğini belirtiyor. Sitede şimdiden 270 binden fazla başvuru toplanmış durumda.

Bayrak, arma ve ulusal marşını belirlemek için yarışmalar düzenleyen ülke bu yarışmaların sonucunu 2017 başında açıklamayı planlıyor. Şu anda geçerli olan uluslararası kanunlara göre uzaya gönderilen platformlar, gönderen ülkenin toprağı sayılıyor. Bu platformların bağımsızlık ilan edebilmesine dair net bir ifade bulunmuyor. Bu yüzden Asgardia’nın hukuki geçerliliği henüz belirlenebilmiş değil.

Yine de bu Dünya’nın dertlerinden sıkılan ve Elon Musk ile birlikte Mars’a gitmek istemeyenler için Asgardia yeni bir alternatif olabilir. Projenin sonucu ne olursa olsun, siteye ad, soyadı ve e-posta adresi ile kaydolmakta bir sakınca yok.

Kaynak: Science Alert

Liderliğini uzay araştırmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Azeri asıllı Rus iş adamı Igor Ashurbeyli’nin üstlendiği, üç farklı üniversitenin uzay araştırmaları merkezi liderleri ve bir kozmonottan oluşan ekip, Dünya’nın yörüngesinde yeni bir ülke kurmak istiyor. Asgardia adı verilen bu ülke uzay madenciliği yapacak ve Dünya’yı uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı koruyacak. Projenin temelini oluşturacak ilk uydunun 18 ay içerisinde yörüngeye fırlatılması hedefleniyor. Asgardia internet sitesi üzerinden vatandaşlık başvurularını topluyor.3 yanıt

  1. şakir avatarı
    şakir

    filmi vardı bunun :D Elysium

Yorumunuz: