Asgardia’nın uzaya ilk adımı

Tarihin ilk 'uzay ulusu' Asgardia, somut bir adım atarak Ağustos ayında ilk uydusunu uzaya göndermeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl, artık Dünya’da yaşamak istemeyen 200 bin insan, tarihin ilk ‘uzay ulusu’ Asgardia’nın vatandaşı olmak için kayıt yaptırdı. Olur da gerçekleşirse, Dünya’nın etrafında dönerek bir sürü insanı üzerinde taşıyan, bir dizi uydu görmek mümkün olacak.

Vatandaşlık alımı Ekim ayında başlatıldığından beri, 500 bin kadar kişi kayıt yaptırdı. Projeye botlar ve trollük peşinde olan insanlar da başvurduğu için kayıtlar bir süreliğine durdurulup daha sıkı protokollerle tekrar açılmıştı. Şu anda Asgardia’nın elinde 200 bin kadar ‘ciddi’ başvuru var.

1 Ağustos’ta seçime gidilecek

Yapılan basın toplantısında, projenin öncüsü Dr. Igor Ashurbeyli, 18 Haziran’ı Asgardia Milli Birlik Günü olarak ilan etti. 1 Ağustos itibarı ile vatandaşlar ülkenin anayasasını, bayrağını, armasını ve milli marşını belirlemek için oylamaya başlayacak. Anayasanın son altı aydır gelişme sürecinde olduğu ve başka ülkelerin anayasalarından da faydalanılarak oluşturulduğu söylendi.

Projenin kurucusu ve başlıca finans kaynağı olan Ashurbeyli, uzay vatandaşları bir parlamento seçinceye kadar ilk beş yıl için kendisini Devlet Başkanı olarak açıkladı.

https://www.youtube.com/watch?v=fBtS8PlGpG4

Uyduların milyonlarca Asgardialıyı taşıyabilecek büyüklükte olması bekleniyor. İlk uydunun oldukça küçük olacağı açıklandı. 10 x 10 x 20 cm boyutlarındaki CubeSat, sadece 2.8 kilogram ağırlığında. Asgardia-1 olarak bilinen bu uydu, ilk sahiplerinin her biri için küçük miktarda bilgiyi (isimlerini ve fotoğraflarını) taşıyacak. Kaydolacak ilk 100 bin kişi uzaya 300 KB, sonraki 400 bin kişi 200 KB, sonraki bir milyon kişi ise 100 KB boyutunda bir şeyler gönderebilecek.

“Bizim için küçük insanlık için büyük bir adım”

Ashurbeyli, “Geçtiğimiz yıl Paris’te ilk kez Asgardia projesini ortaya koyduğumuzda, uzaya bir şeyler gönderebileceğimiz konusunda çoğu insanın şüpheleri vardı. Fakat bugün, Asgardia-1 adlı bir uzay uydusu göndereceğimizin teminatını veriyoruz. Asgardia-1 bizim için küçük, ama insanlık için büyük bir adım olmasını umut ettiğimiz bir şey. Asgardia-1, ilk uzay ulusunun temel taşını oluşturacak. Daha sonra kurulacak uydularla birlikte gezegenimizi asteroitlerden, güneş patlamalarından, insanlığın oluşturduğu uzay çöplüğünden ve uzayla ilgili diğer tehlikelerden korumayı amaçlıyoruz.” dedi.

Asgardia-1’in Ağustos’ta fırlatılması planlanıyor, bir sonraki engel ise ABD tarafından resmi olarak tanınmak. Ashurbeyli, bunun 2018 yılının başlangıcında gerçekleşeceğinden emin. Yine de, eğer bu küçük CubeSat Asgardia’nın uzaydaki tek parçası olursa da şaşırtıcı olmaz.

Kaynak: New Atlas

Asgardia tarihin ilk uzay ulusu olma niteliğini taşıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında açıklandığından bu yana projeye kayıt yaptırarak vatandaşlık talebinde bulunan 200 bin kadar insan var. Projenin kurucusu Dr. Igor Ashurbeyli, Ağustos ayında ilk uydularının fırlatılacağını açıkladı. İlk uydunun milyonlarca insanı taşıyabilecek büyüklükte bir şey olması hayal edilse de, bu henüz mümkün değil. Gönderilecek uydunun adı Asgardia-1, 10 x 10 x 20 cm boyutlarında bir CubeSat ve ağırlığı ise sadece 2.8 kilogram.

3 Yorum

  • Fikir fena değil ancak girişim, maliyetlerden ve bazı zorluklardan (kas/kemik zayıflaması, az da radyasyona maruz kalınması vb.) dolayı uzay turizmi olarak kalabilir.

    • Yukarı üst uzayda zaman daha hızlı geçer. Tardigrad benzerlikli bir teknoloji geliştirmek gerekmektedir böylesi konumlanmalarda. İnsan karbon yönelimsel yaratımlanmıştır. Dolayısıyla ıslak hücre biyolojisine dahildir. Silikonlu suni zekalıların durumu uygun olabilir. Asgardia hoş, uzay ulusu hoş. Bilim insanları bu söylediklerimizi muhakkak ki hesabetmişlerdir. Teorik yönden katkılarımı sunmaya hazırım.

  • Maddi durumum uygun değil. Onların isteyecekleri ücretin bir orta sınıfı aşacağını düşünüyorum. Onlardan olmayı isterdim doğrusunu isterseniz. Onlara başarılı olsunlar diye dua ediyorum. Saygılarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği