Uyku öncesi ekrana bakmak çocuklarda uyku süresini azaltıyor

Araştırmacılar çocukların yatmadan önce elektronik aletlerle zaman geçirmesinin uyku ve beslenme problemine sebep olduğunu ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Penn State College of Medicine araştırmacıları çocukların yatmadan önce elektronik aletlerle zaman geçirmesinin uyku ve beslenme problemine sebep olduğunu ortaya koydu.

Yaşları 8 ila 17 arasında değişen 234 çocuğun aileleriyle yürütülen araştırmada ebeveynlere çocuklarının beslenme ve uyku düzenleri, teknolojik aletlerle olan ilişkisi ve aktivitelere katılımı soruldu. Çalışmanın sonucuna göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yatmadan önce teknolojik cihazlarla vakit geçiren çocukların uykuyla beslenme kalitesi düşüyor, ayrıca sabahları enerjisi az oluyor.[/inlinetweet] Buna ek olarak çocukların vücut kitle endesklerinin de yüksek olduğu belirtiliyor.

Tıp Fakültesi Öğrencisi Caitlyn Fuller, Global Pediatric Health dergisinde yayımlanan araştırmayla ilgili “Yatmadan önce teknolojik cihazları kullanmak sabahları daha yorgun olunmasına sebep oluyor, ki bu da bizi bir kısır döngüye sokarak, vücut kitle endeksi yüksek çocuklar için risk oluşturuyor.” diyerek açıklamada bulundu.

Daha önceki bir araştırmada ergenlerin teknoloji kullanımının dikkatsizlik ve az uyumayla ilişkisi ortaya konulmuş, aynı zamanda çocukların yüzde 40’ının beşinci sınıfa kadar cep telefonuna sahip olduğunu göstermişti. Araştırmacılarsa rakamlarla ilgili olarak, bunun genç nesil üzerindeki etkilerin tam olarak bilinmediğinin altını çiziyor.

Teknoloji aletinin farkı uyku süresini etkiliyor

Araştırma dahilinde teknolojik aletlerin etkilerinin farkını da inceleyen çalışma, yatmadan önce televizyon izleyen çocukların ortalama yarım saat, bilgisayar ya da cep telefonuyla zaman geçirenlerinse yaklaşık bir saat az uyuduğunu ortaya koydu. Kimi çocukların yatmadan önce bütün teknolojik cihazları kullandığı gözlenirken, sabahları birine mesaj atarak uyanmanın, geceleri de televizyon ve cep telefonu kullanımının arttığı da diğer sonuçlar arasında. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ise ebeveynlerin bu tip aletlerin kullanımını sınırlandırmasını öneriyor. Örneğin, çocukların yemek saatinde bu tip cihazlardan uzak tutulması veya aletlerin yatak odasına sokulmamasının çözüm yaratabileceği belirtiliyor.

Pediatri Doçenti Marsha Novick ise yatmadan önce birden çok cihazla ilgilenmenin bir cihazdan daha kötü etkiler yarattığıyla ilgili daha fazla araştırma yapılmasını gerektiğini düşündüğünün altını çizdi.

Kaynak: Science Daily

Penn State College of Medicine araştırmacıları çocukların yatmadan önce elektronik aletlerle zaman geçirmesinin uyku ve beslenme problemine sebep olduğunu ortaya koydu. Yaşları 8 ila 17 arasında değişen 234 çocuğun aileleriyle yürütülen araştırmada ebeveynlere çocuklarının beslenme ve uyku düzenleri, teknolojik aletlerle olan ilişkisi ve aktivitelere katılımı soruldu. Çalışmanın sonucuna göre yatmadan önce teknolojik cihazlarla vakit geçiren çocukların uykuyla beslenme kalitesi düşüyor, ayrıca sabahları enerjisi az oluyor. Buna ek olarak çocukların vücut kitle endesklerinin de yüksek olduğu belirtiliyor.Yorumunuz: