Uygulama piyasasını neler bekliyor?

App Annie tarafından hazırlanan öngörü raporuna göre 2020'de uygulama pazarının yüzde 270 büyüyerek 189 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobil uygulama piyasasının 2015’teki 70 milyar dolarlık pazarının 2020’ye kadar yüzde 270 büyüme ile 189 milyar dolara ulaşması bekleniyor. App Annie tarafından yayınlanan yeni rapora göre uygulamalarda geçirilen sürenin yüzde 114 artması ve oyunların toplam uygulama marketi gelirinin yüzde 55’ini oluşturması bekleniyor. Alışveriş ve ulaşım uygulamalarında geçirilen zamanın da üç katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Günümüzde uygulama yayınlayan şirketler sadece oyun stüdyoları, medya ve eğlence şirketleri değil ayrıca bankalar, perakendeciler, hava yolu şirketleri, araç paylaşım hizmetleri hatta devlet daireleri gibi bir çok farklı endüstriden geliyor. Uygulama ekonomisinin önemli yükselişinden faydalanmak için yayıncıların ürün sunumları, performans hedefleri, uluslararası büyüme ve portföy yönetimi gibi gelecekte karşılarına çıkacak senaryoları planlarken pazar imkanlarını değerlendirmesi gerekiyor.”

Harcanan süreyle birlikte gelirler de artacak

2020’de hem uygulama içi reklamlar hem de uygulama mağazası gelirleri, her ikisinin 2015’teki toplam değerinden daha üst bir seviyeye ulaşmış olacak. Her iki kategoride de güçlü büyümeler görülecek. Ancak uygulama içi reklamların uygulama mağazası gelirlerini geride bırakması bekleniyor. Ayrıca uygulama içi reklamların gelir payının yüzde 58’den yüzde 62’ye ulaşacağı düşünülüyor. Burada gelişmeyi ekleyen iki faktör bulunuyor. Birincisi uygulamalarda harcanan zamanın hızla artması (geçtiğimiz iki yıl içinde iki katına çıktı) ikincisi de artan akıllı telefon ve tablet sayısı. 2020’de toplam akıllı telefon ve tablet sayısının 6,2 milyara ulaşması bekleniyor.

app-annie-forecast

Oyun üreticileri gelirin önemli bir kısmını almaya devam edecek olsa da reklam gelirleri, diğer uygulama üreticilerinin de ciddi kazançlar elde etmesini sağlayacak. Oyun dışındaki uygulamaların gelir oranının yüzde 34’ten (24 milyar dolar), 2020’de yüzde 45’e (85 milyar dolar) çıkması bekleniyor.

ABD liderliğini koruyacak

2015’in sonunda Asya Pasifik bölgesi, gelir anlamında Amerikalar bölgesinden daha büyük bir hale gelmişti. Bu büyümenin en önemli sebebi Çin’di. 2020’de Asya’nın uygulama geliştiricilere 85 milyar dolardan fazla kazandırması bekleniyor. Ancak ABD pazarının reklam konusunda ulaştığı olgunluk ve yüksek reklam tarifelerini ve daha fazla kazancı beraberinde getiriyor. Bu durum uygulama mağazası gelirlerinden alınan daha büyük yüzde ile bir araya geldiğinde ABD’nin 59 milyar dolar gelir sunarak uygulama yayıncıları için hala en büyük pazar konumunu koruması anlamına geliyor. Çin ise 54 milyar dolarlık gelir sunarak ikinci sıraya yerleşiyor.

Kaynak: Venturebeat

Araştırma şirketi App Annie, 2015 verilerini ve mobil uygulama pazarının günümüzdeki durumunu değerlendirerek 2020 yılı için öngörülerde bulundu. Hazırlanan rapora göre 2020'de uygulama pazarının 185 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Büyümeyi en çok sürükleyen şeyler uygulama içinde geçirilen zamanın artması ve mobil cihaz rakamlarının hızla yükselmesi olarak gösteriliyor. Bu dönemde Asya piyasasının büyümesine devam edeceği ancak Çin'in ABD pazarına yetişemeyeceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği