Uygulama ekonomisi 5 yılda 6 trilyon Dolar’a ulaşacak

App Annie tarafından yapılan hesaplamalara göre önümüzdeki 5 yıl içinde mobil uygulama ekonomisi 1,3 trilyon Dolar'dan 6,3 trilyon Dolar'a çıkacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

App Annie tarafından yapılan hesaplamalara göre önümüzdeki 5 yıl içinde mobil uygulama ekonomisi 1,3 trilyon Dolar’dan 6,3 trilyon Dolar’a çıkacak. Büyümenin en büyük sebebi ise insanların uygulamalarda daha fazla vakit ve para harcaması.

Ortalama birisi eskiye göre sayıca daha fazla uygulama indirmezken, App Annie küresel uygulama kullanıcısı sayısının önümüzdeki 5 yıl içinde ikiye katlanarak 6,3 milyar kişiye ulaşacağını söylüyor. Uygulamalarda geçirilen sürelerin de iki kattan daha fazla artması bekleniyor. Kişi başına ortalama uygulama harcamaları ise kişi başına 379 Dolar’dan 2021 yılında 1008 Dolar’a çıkacak. Bu harcamalar uygulama içi satın almalar, reklam için ödenen paralar ve en çok da uygulama üzerinden yapılan alışverişler (e-ticaret) sebebiyle artacak.

Mobil ticaret daha da büyüyecek

Mobil uygulamalar üzerinden satın alınan ürün ve hizmetler, 2016’da uygulama ekonomisinin yüzde 90’ını oluşturuyordu. Bu oranın da 2021’e kadar yüzde 95’e çıkması bekleniyor.

Mobil ticareti en çok büyüten şirketler, Amazon ve Alibaba gibi e-ticaret devleri. Ayrıca Uber gibi ulaşım uygulamalarının dışında tatil uygulamaları da hizmet satarak sektöre katkıda bulunuyor. Uygulama üzerinden yapılan tüm ödemeler bu hesaplamaya dahil ediliyor.

Uygulama satın alan ve uygulama içi satın almalara para ödeyen kullanıcılar ve reklam veren şirketler de 2016’daki 134 milyar Dolar’lık pay ile uygulama pazarının geri kalan yüzde 10’unu oluşturuyor. 2021’de bu rakamın 340 milyar Dolar’a yükselmesi bekleniyor.

Mobil ticaret, uygulama ekonomisinin en büyük segmenti olmanın yanı sıra, yüzde 39 ile en büyük yıllık büyüme oranlarına da sahip. Uygulama harcamaları ve reklamların da sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 23 büyüme göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Recode

App Annie tarafından yapılan hesaplamalara göre önümüzdeki 5 yıl içinde mobil uygulama ekonomisi 1,3 trilyon Dolar'dan 6,3 trilyon Dolar'a çıkacak. Büyümenin en büyük sebebi ise insanların uygulamalarda daha fazla vakit ve para harcaması. Uygulama üzerinden yapılan alışverişler pazarın en önemli kısmını oluştururken, uygulamaları indirmek için ödenen paralar ve reklam verenlerin harcadıkları paralar da sektöre katkıda bulunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği