Ultra zenginlerin özeti

2018 Knight Frank Servet Raporu için hazırlanan görsellerde, 50 milyon Dolar’ın üzerinde serveti bulunan kişilerin ülkelere göre dağılımı gösterilmiş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dolar milyoneri olmak bir zamanlar çok büyük bir olaydı. Ancak artan enflasyon ve şehirlerdeki yüksek yaşam maliyetiyle birlikte altı sıfırlı bir banka hesabına sahip olmak artık önemli bir eşik olarak görülmüyor. Şu anda dünyada 16 milyon adet milyoner var. Bunlardan 4,3 milyonu ABD’de yaşıyor. Bu yüzden ‘ultra-zengin’ kavramını tanımlamak için artık daha farklı bir kritere ihtiyacımız var.

2018 Knight Frank Servet Raporu bu kriteri 50 milyon Dolar olarak belirlemiş. Hazırlanan görsellerde, dünyada 50 milyon Dolar’ın üzerinde serveti bulunan 129 bin 730 kişinin ülkelere göre dağılımı gösterilmiş. Listede bulunan kişiler, dünyadaki Dolar milyonerlerinin en zengin yüzde birlik kısmında yer alıyor.

Asya’nın yükselişi

Grafikler bu ultra-zengin insanları ülkelere ve bölgelere göre ayırıyor. Ayrıca 2016’nın son çeyreği ile 2017’nin son çeyreği arasındaki değişimi de gösteriyor.

Kuzey Amerika hala ciddi bir üstünlüğe sahip ancak Asya hızla yetişiyor. Son dönemde Avrupa’nın önüne geçen Asya ultra zengin oranında bir yılda yüzde 15 artış yaşadı. Latin Amerika ve Rusya & BDT bölgelerinde yaşanan ciddi artış da dikkat çekici. Bu bölgelerde ekonominin çok iyi olmadığı göz önünde bulundurulursa 50 milyon Dolar’dan fazla parası olan kişi sayısının artması bölgenin zenginleşmesinden ziyade gelir dağılımındaki dengesizliğin arttığının bir kanıtı olabilir.

ABD hala açık ara lider

ABD dünyadaki tüm ultra-zenginlerin yüzde 30’unu bünyesinde barındırıyor. Çin ise Hong Kong’u da dahil edersek toplamda ultra zenginlerin yüzde 11’ine sahip. İsviçre’nin 8,4 milyonluk nüfusu göz önünde bulundurulduğunda bu listede yer alması önemli bir başarı. Aynı şekilde Kanada’nın 36 milyonluk nüfusuyla ultra-zenginler listesinde 5. sırada yer alması dikkat çekici.

Türkiye ise 600 adet ultra-zenginiyle bu alanda Orta Doğu bölgesinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından 3. sırada yer alıyor. 2016-2017 arasında tüm dünyada ultra-zengin oranında düşüş yaşayan üç ülkeden biri olan Türkiye’ye bu alanda Birleşik Krallık ve Mısır eşlik ediyor.

Kaynak: Visual Capitalist

2018 Knight Frank Servet Raporu için hazırlanan görsellerde, 50 milyon Dolar’ın üzerinde serveti bulunan 129 bin 730 kişinin ülkelere göre dağılımı gösterilmiş. Listede bulunan kişiler, dünyadaki Dolar milyonerlerinin en zengin yüzde birlik kısmında yer alıyor. Bölgelerde ilk sırayı Kuzey Amerika, ülkelerde ise ABD alıyor. Ancak Çin ve genel olarak Asya’nın yükselişi göze çarpıyor. Türkiye ise Orta Doğu’nun en çok ultra-zengin bulunduran ülkeleri arasında yer alıyor.4 yanıt

  1. abdullah avatarı
    abdullah

    Bu yazıyı bir video içeriğimde kullanmak istiyorum. Acaba kaynak göstererek yapmam mümkün mü :)

  2. Akif avatarı
    Akif

    Ferrasi olmayanlara selam olsun…

Yorumunuz: