Ülkeler bazında kripto para trafiği

Morgan Stanley'nin araştırmasına göre kripto para işlem hacminin en yüksek olduğu ülke: Malta.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Morgan Stanley‘nin araştırmasına göre kripto para borsalarının çoğu Birleşik Krallık’ta yer alsa da hacim olarak başı çeken ülke 430 bin nüfusa sahip olan Malta.

Bu yeni araştırma dünya genelindeki kripto para borsalarını inceliyor. Bu borsaların bazıları günlük hacim bazında milyarca Dolar’a ulaşabiliyor. Araştırmaya göre nominal olarak hacim bazında lider olan ülke Malta. Bunun en büyük nedenlerinden biri, dünyadaki en büyük kripto para borsalarından olan Binance‘in merkezini Malta’ya taşımaya kararı: “Binance, merkezini oraya [Malta’ya] taşıma hedeflerini açıkladı. Eğer o borsayı saymazsak, Malta sıralamada çok daha geride yer alıyor.”

Şu an merkezi Hong Kong‘da olan Binance’in Malta’ya taşınma nedeni kripto para borsalarının gittikçe daha sıkı düzenlemelere tabii olmaya başlaması. Binance’in yanı sıra en büyük üçüncü kripto borsalarından OKEx de Malta’da bir ofis açacağını açıkladı.

Hacim olarak Malta lider konumda olsa da, borsa sayısı olarak Birleşik Krallık sıralamada başı çekiyor. Morgan Stanley’nin araştırmasında, “Çoğu borsa Birleşik Krallık, Hong Kong ve ABD’de yer alıyor. Bu üç ülke göreceli olarak büyük finans merkezlerine sahip” deniliyor.

Dünya çapında kripto para borsaları geçtiğimiz yıl sektöre akan paranın artmasıyla düzenleyicilerin dikkatini daha fazla çekmeye başladı. Hindistan ve ABD gibi ülkeler kripto para etkinliğini kontrol altına almaya çalışırken, İsviçre, Cebelitarık ve Malta gibi ülkeler sektörü kendine çekmeye çalışıyor.

“Blok zinciri ve kripto para endüstrisi hızlıca büyüyor ve bu alanda start-up’ların oluşması ülkelere ekonomide, araştırma ve geliştirmede ve finansal işlemlerde getiriler sağlayabilir.”

Araştırma ayrıca cazibeli düzenlemelerin ve bu düzenlemelerdeki kararlılığın kripto para borsaları için bir ülkeyi seçmede önemli etkenler olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Business Insider

Morgan Stanley'nin araştırmasına göre kripto para borsalarının çoğu Birleşik Krallık'ta yer alsa da hacim olarak başı çeken ülke 430 bin nüfusa sahip olan Malta.

Morgan Stanley analisti Sheena Shah ve ekibi tarafından yapılan bu yeni araştırma dünya genelindeki kripto para borsalarını inceliyor. Bu borsaların bazıları günlük hacim bazında milyar dolarlara ulaşabiliyor. Araştırmaya göre nominal olarak hacim bazında lider olan ülke Malta. Bunun en büyük nedeni ise Binance'in merkezini "Blockchain Adası" olarak adlandırılan Malta'ya taşıyacağını açıklaması.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği