Uganda’da sosyal medya vergisi yürürlüğe girdi

Uganda hükumeti sözünün arkasında durdu ve 1 Temmuz'dan itibaren internet kullanıcılarına sosyal medya vergisi uygulamaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uganda hükumeti sözünün arkasında durdu ve 1 Temmuz’dan itibaren sosyal medya vergisi uygulamaya başladı. Artık ülkede WhatsApp, Twitter, Facebook ya da Skype kullanmak isteyenlerin önce vergi ödemesi gerekiyor.

Uganda hükumeti uzun süredir sosyal medya ile sorun yaşıyordu. Genç nüfusu kontrol altında tutmak isteyen yönetim 2016’da seçimler sırasında ülkede internet erişimini engellemiş, bunu güvenlik amaçlı yaptığını açıklamıştı. Bu yıl ise sosyal medya kullanımına vergi getirilerek internet üzerinden yapılan dedikoduların engellenmesi ve devlete milyarlarca Şilin gelir sağlanması önerildi. Bu öneri, Başkan Yoweri Museveni’nin, ülkenin çok ihtiyacı olan zaman ve gelirin sosyal medyada harcanmasından şikayet etmesinin üzerine sunulmuştu.

Teknolojiyle arası iyi olan çoğu Ugandalı şimdiden sanal özel ağ (VPN) kullanarak internet vergisini aşmayı başardı. Diğerleri ise günlük 200 Uganda Şilini (yaklaşık 25 kuruş) vergi ödüyor. Bu ücretin ülkede sosyal medya ve mobil para kullanımını etkilemesi bekleniyor. Bu arada mobil para kullanımına da yüzde 1 ek vergi getirildi.

Ülkedeki büyük servis sağlayıcıları (MTN, Airtel ve Africell) ortak bir yazı yayımlayarak müşterilerin yeni vergiyi mobil parayla nasıl ödeyebileceğini açıkladı.

Dünya Bankası verilerine göre Uganda’da internet kullanım oranı sadece yüzde 22. Sosyal ağlar internet kullanıcıları arasında en popüler uygulamalar konumunda.

Kaynak: Quartz

Uganda hükumeti sözünün arkasında durdu ve 1 Temmuz'dan itibaren sosyal medya vergisi uygulamaya başladı. Artık ülkede WhatsApp, Twitter, Facebook ya da Skype kullanmak isteyenlerin önce günlük 200 Şilin (25 kuruş) vergi ödemesi gerekiyor. Verginin amacı sosyal medyada vakit harcayan ve dedikodu yapan gençleri iş gücüne kazandırmak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği