Ucuz biyonik el bu yaz geliyor

Üç boyutlu yazıcıyla üretilen biyonik el YouBionic, 1200 dolara satılacak. Yazın yapılacak ilk gönderimler için ön sipariş alınmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouBionic firmasının 2014’te bir prototipini tanıttığı biyonik el artık seri üretime geçiyor. Üç boyutlu yazıcı ile üretildiğinden maliyeti oldukça düşük olan elektronik uzuv için ön siparişler alınmaya başladı. YouBionic’in kurucusu Federico Ciccarese, önümüzdeki yazdan itibaren siparişleri göndermeye başlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

İlk prototipten bu yana geçen zamanı cihazı geliştirmek için kullandığını belirten Ciccarese biyonik eli hem kendi üzerinde hem de elini kaybetmiş insanlar üzerinde denediklerini ifade etti. Kasların kasılmasıyla harekete geçen cihaz ön kol bölümünde bulunan herhangi bir kasla çalıştırılabiliyor. Ancak tanıtım videosunda Ciccarese’nin parmaklarını kullandığı görülüyor.

Arduino işlemci ile çalışan el, tutma ve işaret etme gibi basit işlemleri yerine getirebiliyor. Bu hareketler kullanılarak nesneler tutulup taşınabiliyor. Nesneye göre uygulanan gücü ayarlayabilen cihaz, gereğinden fazla güç uygulayarak nesneleri sıkmıyor ya da kırmıyor. İşaret etme özelliği ise bir şeyleri göstermek dışında, klavyede yazı yazmak ya da akıllı telefon kullanmak için faydalı olabilir.

Piyasada Steeper Bebionic gibi çok gelişmiş protez eller bulunuyor. Ancak YouBionic daha ucuz bir fiyata daha basit bir alternatif sunuyor. Bebionic 11 bin dolara (yaklaşık 31 bin TL) satılırken, YouBionic sadece bin 200 dolardan (yaklaşık 3 bin 400 TL) satışa sunuluyor.

YouBionic şimdilik sadece tek bir boyda (erkek, medium) üretilecek. Ancak üç boyutlu yazıcı ile üretilen ürün ileride müşterilerin taleplerine göre özel ölçülerde de üretilebilir. Youbionic’in internet sitesi üzerinden ön siparişler alınmaya başladı.

Üç boyutlu yazıcı ile üretilen biyonik el YouBionic yazın göndereceği ilk ürünler için ön sipariş almaya başladı. Nesneleri tutmak ve işaret etmek gibi basit görevleri yerine getiren cihaz elini kaybetmiş kişiler için kolaylık sağlayacak.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği