Uber’den selfie ile kimlik kontrolü

Otomobil paylaşım uygulaması Uber, sürücülerden belirli aralıklarla selfie çekmesini isteyerek hem sürücünün hem yolcunun güvenliğini artırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber bugünlerde kullanıcılarının can sıkıcı bir deneyim yaşama ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışıyor. Uber geçtiğimiz yazın başında kullanıcı ve sürücü güvenliğini artıran bir dizi yeni özellik geliştirmişti.  Bunların arasında sürücülere günlük rapor verilmesi, mola hatırlatması yapılması ya da aracın hızının belirtilmesi gibi özellikler yer alıyordu.

Microsoft Bilişim Hizmetleri kullanılarak geliştirilen son güvenlik önlemi sayesinde, gerçek zamanlı kimlik kontrolü yapılabiliyor. Böylece hem sürücüler hem de yolcular kendilerini daha güvenli hissediyor. Gerçek zamanlı kimlik kontrolü, sürücüden bir selfie paylaşmasını istiyor. Böylece uygulamayı kullanan kişinin Uber’in sisteminde kayıtlı olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu özellik sürücülerin hesaplarının çalınması ihtimalini de önlüyor. Ayrıca yolcuların da sürücünün kim olduğunu önceden görmesini sağlıyor.

Nasıl işliyor?

Sürücüler yolcu kabul etmeden önce Uber uygulaması üzerinden belirli aralıklarla selfie paylaşmaları isteniyor. Sürücünün gönderdiği selfie Microsoft Bilişim Hizmetleri kullanılarak sistemdeki fotoğrafla karşılaştırılıyor. Eğer fotoğraflar uyuşmuyorsa hesap geçici olarak bloke ediliyor. Bloke edilen hesap Uber tarafından inceleniyor. Onay işleminin birkaç saniyede tamamlandığı düşünüldüğünde, bu özelliğin güvenliği büyük ölçüde artıracağını söylemek mümkün.

Uber’in güvenliği artırmak için geliştirdiği başka özellikler de mevcut. Örneğin aniden hızlanma ya da aniden fren yapma gibi tehlikeli davranışları tespit etmek ve önlemek için GPS ve akıllı telefon teknolojisi kullanılabiliyor. Yolculara sürücülerinin fotoğrafı, ismi ve araç bilgisi veriliyor böylece doğru araca bindiklerinden emin oluyorlar.

Kaynak: Uber

Uber, son zamanlarda geliştirdiği yeni özellikler sayesinde hem sürücülerin hem de yolcuların güvenliklerini artırmayı amaçlıyor. Son geliştirilen güvenlik sisteminin adı gerçek zamanlı kimlik kontrolü. Bunu gerçekleştirmek için sürücülerden belirli aralıklarla selfie çekerek uygulamaya yüklemeleri isteniyor. Böylece hem sürücünün hesabının başkaları tarafından kontrol edilmesi engelleniyor hem de yolcular kimin arabasına bineceklerinden ya da aracın modelinden emin olabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği