Twitter ticaret ekibini dağıttı

Twitter 'Satın Al' butonu ve ürün sayfalarını geliştiren ticaret ekibini dağıtarak dinamik ürün reklamlarına daha fazla ağırlık verme kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın ‘Satın Al’ butonunu ve ürün sayfalarını geliştirmekten vazgeçtiği ve ticaret bölümündeki ekibi şirket içindeki diğer bölümlere dağıttığı belirtildi. Twitter’ın yaklaşık 25 kişilik ticaret ekibinden bir kaç kişi şirketten ayrılırken geri kalanlar müşteri hizmetleri ve dinamik ürün reklamları bölümlerine aktarıldı.

Twitter’ın kaynaklarını bu şekilde kullanmaya karar vermesi, bugüne kadar fazla ilerleme kaydedemeyen sosyal ticaret konusunda şirketin çok da umutlu olmadığını gösteriyor. Görünen o ki ürünlerin Facebook, Twitter, Pinterest gibi platformlardan direkt olarak satılması, daha önce belirtildiği kadar kolay bir hamle olmayacak.

Konu ile ilgili konuşan Twitter’ın ticaret ekibine yakın bir kaynak “İnsanlar şu anda sosyal medya üzerinden alışveriş yapmıyorlar. Hala mobil web’i kullanıyorlar. Halen Twitter üzerinde aktif bir ‘Şimdi Satın Al’ kartı var ancak kimse bunun üzerine çalışmıyor. Hiçbir ürün gelişimi görünmüyor” şeklinde konuştu.

Dinamik ürün reklamları işe yarıyor

Dinamik ürün reklamları (kullanıcılara, gezinti geçmişine göre gösterilen reklamlar) şu anda Twitter’da oldukça başarılı. Geçen ay Twitter hissedarlarına gönderilen bir yazıda dinamik ürün reklamlarının, sıradan sponsorlu reklamlara göre iki kat daha fazla link tıklama ve dönüşüm rakamları elde ettiği belirtildi.

Twitter’ın ticaret ekibini dağıtması, Jack Dorsey’nin şirketin kaynaklarını platformun ana deneyimine aktarma çabasının bir sonucu olarak görüldü. Önceki CEO Dick Costolo döneminde başlayan ticaret hamlesi Twitter’ın vizyonuna çok da uygun değildi.

Eksi bir Twitter çalışanı Buzzfeed’e yaptığı açıklamada “Ana ürüne odaklanıp ona bağlı kalma konusuna daha fazla istek vardı” diye konuşurken bir başka kaynak ise “Yenilikçi, deneysel, ‘önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilir’ gibi olaylar Twitter’dan tamamen kaldırıldı” şeklinde konuştu.

Sosyal ticaretin sonu değil

Yine de bu hamle sosyal ticaretin yok olmaya mahkum olduğu şeklinde yorumlanmamalı. E-ticaret analisti Yory Wurmser konu ile ilgili olarak “Sosyal ticaretin bir çıkmaz yol olduğunu düşünmüyorum ancak oldukça yavaş ilerlediği de bir gerçek. Bir ‘Satın Al’ butonu oluşturarak bir kaç kişinin dikkatini çekebilirsiniz ancak insanların geneli o platform üzerinden alışveriş yapmak istemiyor. Yine de bunun sonuçlarını uzun vadede göreceğiz” şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili görüş bildiren bir Twitter sözcüsü “3 ay önce, ilk çeyrek rakamlarımızda açıkladığımız gibi link tıklama ve dönüşüm oranlarının iki kat arttığını görünce, ticaret yatırımlarımızı ARTIRMAK için, tamamen dinamik ürün reklamlarına geçmek üzere bir değişiklik yaptık. Dinamik ürün reklamlarına odaklanarak daha fazla ürün, mühendislik ve iş gücünü ticarete yönlendirmiş olduk. Neticede dinamik ürün reklamları, reklam verenlerin işine yarıyor ve biz de bu ürüne yatırım yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

buynow

Twitter bugüne kadar çok fazla verim alamadığı 'Satın Al' butonunu geliştirmekten vazgeçti. İlk çeyrek rakamlarına göre link tıklama ve dönüşüm oranlarını iki kat artırdığı gözlenen dinamik ürün reklamları, şirketin önümüzdeki dönemde odaklanacağı nokta olacak. Bu hamle ile Twitter'ın ana iş modeline geri döneceği ve sosyal ticaretten şimdilik vazgeçeceği ifade ediliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği