Twitter terörle mücadelede başarı kaydediyor

Twitter, terörist içerikleri kaldırma konusunda başarılı hamlelerini sürdürüyor. Şirket 2017'nin ilk 6 ayında 299 bin 649 hesabın kaldırıldığını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, platformu üzerinden terörist içerikleri kaldırma konusunda başarılı hamlelerini sürdürüyor. Şirket 2017’nin ilk 6 ayında toplam 299 bin 649 hesabın kaldırıldığını belirtti. Bu rakam fazla görünebilir ama geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında aslında yüzde 20 daha az. Twitter ayrıca kaldırılan hesapların yüzde 75’inin herhangi bir tweet atma fırsatı bulamadığını belirtti.

Kaldırılan hesaplardaki azalma Twitter’ın eskiye göre daha az çalıştığı anlamına gelmiyor. Aksine, Twitter geçmişteki yoğun çalışmaları sayesinde platformdan terörizmi uzaklaştırma konusunda başarılı oldu. Twitter’ın şeffaflık raporunda, yeni araçların kullanımı ve atılan adımların bu anlamda sonuç verdiği ifade ediliyor.

Twitter hükumetlerden daha çok çalışıyor

Kullanıcı sayısında yeniden artış sağlamak ve reklamcıları mutlu etmek isteyen Twitter için bunlar iyi haberler. Şeffaflık raporunda ayrıca engellenen hesapların yüzde 95’inin sitenin kendi çalışmaları sonucu engellendiği belirtildi. Hükumetlerden gelen talepler sonucu gerçekleştirilen engellemeler yüzde 5’te kaldı. 2016’nın Haziran-Aralık döneminde Twitter’ın kendi imkanlarıyla engellediği hesap oranı yüzde 74’tü.

Hükumetler ve takipçi kuruluşlar; Facebook, Twitter, Google ve diğer teknoloji şirketlerini, terörle mücadele etmelerini talep etmişti. Özellikle radikal İslamcı grupların sosyal ağlar üzerinden propaganda yapıp yeni üyeler topladığına dair deliller artınca bu taleplerin sayısı da artmıştı.

Twitter bu alandaki çalışmaları konusunda oldukça açık hamlelerde bulundu ve hükumetler ile teknoloji şirketleri arasında şeffaflığın artırılması taraftarı olduğunu belirtti. Edward Snowden tarafından yayımlanan NSA verilerinde de Twitter’ın, özel kullanıcı verilerini ABD hükumetine vermeyi reddeden birkaç şirketten biri olduğu görülmüştü.

2014’te Twitter, bu tarz şeffaflık raporlarını yayımlayabilmek için ABD hükumetini dava etmişti. Hükumet, verilerin böyle direkt rakamlarla yayımlanmasının ulusal güvenlik açısından bir tehlike oluşturduğunu savunmuş, Twitter ise bu raporların engellenmesinin ifade özgürlüğünün kısıtlanması olacağını belirtmişti. Temmuz ayında sonlanan davada yargıç hükumetin taleplerinin dayanaksız olduğunu belirterek Twitter’ı haklı bulmuştu.

2015 Ağustos ayından 2017’nin Haziran ayına kadar Twitter toplamda 935 bin 897 hesabı, terörizm propagandası yaptıkları gerekçesiyle engelledi.

İyi haberler üst üste geliyor

Özellikle geçtiğimiz yıl borsada hayal kırıklığı yaratan ve şirketi satma planları suya düşen Twitter, son dönemde üst üste gelen iyi haberlerle biraz nefes almış gibi görünüyor. Nisan ayında Twitter, kullanıcıların siteye geri dönüş oranının arttığını ve site genelinde daha az kötüye kullanım rapor edildiğini açıkladı.

CEO Jack Dorsey, “Yapılacak çok daha fazla şey var ancak raporlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.” dedi

Kaynak: Mashable

Twitter, platformu üzerinden terörist içerikleri kaldırma konusunda başarılı hamlelerini sürdürüyor. Şirket 2017'nin ilk 6 ayında toplam 299 bin 649 hesabın kaldırıldığını belirtti. Twitter geçmişteki yoğun çalışmaları sayesinde platformdan terörizmi uzaklaştırma konusunda başarılı oldu. Twitter'ın şeffaflık raporunda, yeni araçların kullanımı ve atılan adımların bu anlamda sonuç verdiği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği