Twitter Lite, Filipinler’de deneniyor

Twitter, az veri tüketen yeni 'Lite' versiyonunu Filipinler'de denemeye başladı. Bu hamle Twitter'ın yeni üyeler edinebilmesi için faydalı olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, az veri tüketen yeni ‘Lite’ versiyonunu Filipinler’de denemeye başladı. Bu hamle, uzun süredir büyüme sıkıntısı çeken Twitter’ın, mobil internetin yavaş ve pahalı olduğu ülkelerde yeni üyeler edinebilmesi için faydalı olabilir.

Şu anda deneme aşamasında olan ve sadece Android üzerinde kullanılabilen Twitter Lite uygulaması, kullanıcılara Twitter’ın medya özelliklerini kapatma şansı veriyor. Görsel ya da video yüklenmeyince Twitter’ın veri tüketimi çok daha düşük oluyor.

Twitter adına konuşan bir sözcü “Twitter Lite üzerinden, Twitter’ın en yaygın kullanım şekilleri yine erişilebilir olacak. En son haberler, maç skorları, etkinlik güncellemeleri bu versiyonda da görüntülenebilecek. Kullanıcılar şirketlerle, devlet kurumlarıyla kolayca etkileşim kurabilecek, kendi markalarını tanıtabilecek ve müşteri hizmetlerinden yararlanabilecek.” şeklinde konuştu. Twitter Lite uygulamasında da yine standart uygulamada olduğu gibi ‘Ana Sayfa’, ‘Bildirimler’, ‘Keşfet’, ‘Mesajlar’ gibi sekmeler olacak.

Yeni üye edinmek için doğru hamle

Şu anda ABD’de 68 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor. Diğer ülkelerdeki kullanıcıların toplamı ise neredeyse ABD kullanıcılarının dört katına ulaşmış durumda: 260 milyon. Ancak bu kullanıcıların çoğu, internet erişiminin nispeten daha yaygın ve hızlı olduğu gelişmiş ülkelerde yer alıyor. Dünya nüfusunun önemli bir bölümüne sahip olan Güneydoğu Asya bölgesi gibi, internet erişiminin yavaş ve pahalı olduğu bölgelerde Twitter’ın yeni üyeler kazanmak için bu tarz bir uygulama sunması oldukça önemli.

Geçtiğimiz dönemde Twitter CEO’su Jack Dorsey, Hindistan’daki internet hizmeti ile Twitter kullanmanın neredeyse imkansız olduğunu, bu yüzden ülkede yeni üye edinmekte zorlandıklarını söylemişti. Facebook ve Google gibi diğer internet şirketlerinin de benzer amaçlarla Hindistan’a hızlı internet götürme çabaları bulunuyor.

Kaynak: TechCrunch

Twitter, az veri tüketen yeni 'Lite' versiyonunu Filipinler'de denemeye başladı. Bu hamle, uzun süredir büyüme sıkıntısı çeken Twitter'ın, mobil internetin yavaş ve pahalı olduğu ülkelerde yeni üyeler edinebilmesi için faydalı olabilir. Twitter Lite uygulaması, kullanıcılara Twitter'ın medya özelliklerini kapatma şansı veriyor. Görsel ya da video yüklenmeyince Twitter'ın veri tüketimi çok daha düşük oluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği