Twitter #etiketleri 10 yaşında

Twitter'ın en bilinen özelliklerinden #hashtag, bundan tam 10 yıl önce Twitter'ın ilk kullanıcılarından Chris Messina tarafından kullanıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın en ikonik özelliği #hashtag (#etiket) bu hafta 10. yıldönümünü kutladı. Bundan tam 10 yıl önce, iPhone’lar, Android’ler ya da Twitter uygulaması bile piyasada yokken, bir Twitter (web sitesi) kullanıcısı # sembolünü tweetleri gruplamak için kullanma fikrini ortaya attı.

Bu Twitter kullanıcısının adı Chris Messina‘ydı. Messina bu fikri, o dönemin popüler araçları IRC ve T-9’dan aldığını söylüyor. IRC ya da Internet Relay Chat (ülkemizde sıklıkla kullanılan mIRC versiyonundan hatırlayabilirsiniz) sohbet odalarında mesajlaşma imkanı sunan eski bir web standardı. Bugün ‘hashtag’ olarak bildiğimiz format, 2007’de IRC’de yerleşmiş bir şekilde kullanılıyordu. (mIRC kullanıcıları #zurna kanalını hatırlayacaktır.) Aynı dinamiği Twitter’a getirmek de aslında mantıklı bir hamleydi.

Messina ayrıca T-9 kullanan telefonlarda bu etiketleri yazmanın kolay olmasının da #hashtag akımının başlamasında etkili olduğunu söylüyor.

Ciddiye alınmadı

Ne var ki Twitter yöneticileri o dönemde bu fikri ciddiye alacak vakit ve iş gücüne sahip değildi. Messina Twitter’ın ofisine gidip fikrini anlattığında Twitter’ın kurucularından Biz Stone ve birkaç iş arkadaşı fikri beğenmelerine rağmen, sürekli çöken siteyle ilgilenmeleri gerektiği için bu konuya odaklanamamışlardı. Biz Stone o günü şöyle anlatıyor: “Kesinlikle güzel bir öneriydi ancak bir an önce işe dönmem gerekiyordu. Bilgisayarımın başına geçtim ve Twitter’ın yedekleme ve çalıştırma işlemleriyle ilgilenmeye başladım. Konuşmayı da alaycı bir tonla ‘Tabii hemen onunla ilgilenelim’ diyerek bitirdim.”

Neyse ki Messina Twitter’da kendisini çok ciddiye almayan yöneticilere rağmen fikrini Twitter üzerinden paylaşma kararı almış. Böylece Twitter kullanıcılarının hayatına giren #hashtag kavramı daha sonra yöneticiler tarafından da benimsendi ve etiketlere link eklenmeye başladı. Böylece Twitter’ın en meşhur özelliklerinden birisi doğmuş oldu.

Hashtag kavramı geçtiğimiz 10 yıl içinde çok fazla değişim geçirdi. Bugün Twitter kullanıcıları günde 125 milyondan fazla hashtag kullanıyor. Twitter da hashtag’in 10. yılını -tahmin edebileceğiniz gibi- özel bir hashtag’le kutluyor.

Kaynak: Mashable

Twitter'ın en ikonik özelliği #hashtag (#etiket) bu hafta 10. yıldönümünü kutladı. Bundan tam 10 yıl önce, iPhone'lar, Android'ler ya da Twitter uygulaması bile piyasada yokken, bir Twitter (web sitesi) kullanıcısı # sembolünü tweetleri gruplamak için kullanma fikrini ortaya attı. Bu Twitter kullanıcısının adı Chris Messina'ydı. Messina bu fikri, o dönemin popüler araçları IRC ve T-9'dan aldığını söylüyor. Fikrini açıkladığında Twitter yöneticileri tarafından ciddiye alınmayan Messina, Twitter kullanıcılarına fikrini sunduğunda olumlu tepkiyle karşılandı ve böylece #hashtag akımı başlamış oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği